Uutiset

Kotiin / Uutiset / Teollisuuden uutisia / Koaksiaalikaapelin tekniset tiedot: Impedanssi, häviö, teho ja liitinsovitus

Koaksiaalikaapelin tekniset tiedot: Impedanssi, häviö, teho ja liitinsovitus



Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. on ammattimainen RF (Radio Frequency) koaksiaaliliittimien suunnittelussa, kehittämisessä, valmistuksessa, myynnissä ja huollossa.

50 Ω kaapeli, jossa on 75 Ω liitin, läpäisee jatkuvuustestin, näyttää täydellisesti kootulta ja pilaa silti linkin budjetin. Siksi koaksiaalikaapelin tekniset tiedot ansaitsevat enemmän huomiota kuin vaipan väri: numerot kuvaavat käyttäytymistä, jota yleismittari ei näe.

Koaksiaalikaapelin tekniset tiedot ovat sähköisiä ja mekaanisia parametreja, jotka määrittelevät kaapelin käyttäytymisen tietyllä taajuudella. Sähköisesti tämä tarkoittaa ominaisimpedanssia, vaimennusta, nopeustekijää, kapasitanssia, tehoa ja maksimijännitettä. Mekaanisesti se tarkoittaa johtimen ja eristeen mittoja, ulkohalkaisijaa, minimitaivutussädettä, liittimen rajapinnan geometriaa ja lämpötilarajoja.

Lyhyt vastaus: sovita ensin impedanssi, lue vaimennus taajuudella, jota todella käytät, ja vahvista sitten mekaaniset ja rajapinnat. Kaikki muu – kapasitanssi, nopeustekijä, vaipan luokitus – on hienosäätöä, jolla on merkitystä vasta, kun nämä kolme tarkistusta ovat läpäisseet.

Sähköiset tiedot, jotka päättävät, toimiiko linkki

Suurin osa päätöksestä sisältää neljä numeroa: impedanssi, vaimennus, nopeustekijä ja teholuokitus. Muu datalehti tukee niitä.

Ydinkoaksiaalikaapelin tekniset tiedot, mitä kukin ohjaa, ja virhe, jonka se yleensä aiheuttaa.
Erittely Tyypillinen ilmaisu Mitä se hallitsee Yleinen virhe
Ominainen impedanssi 50 Ω tai 75 Ω, usein ±2 Ω Heijastus, VSWR, paluuhäviö 50 Ω ja 75 Ω osien sekoitus liitoksessa
Vaimennus dB per 100 m ilmoitetulla taajuudella Kattavuus, vastaanotettu taso, signaali-kohinasuhde Lainataan kuviota väärällä taajuudella
Nopeustekijä Noin 0,66 - 0,88 Sähköpituuden, vaiheen, viiveen sovitus Käsitellään mekaanista pituutta sähköisenä pituutena
Kapasitanssi Noin 50-100 pF/m Impedanssin vakaus, nousuaika Ohita se pitkillä lenkeillä nopeilla reunoilla
Teholuokitus wattia ilmoitetulla taajuudella ja lämpötilalla Lämpömarginaali, johdinlämmitys Matalan taajuuden käyttö UHF:ssä
Suurin jännite Volttien huippu Dielektrinen hajoaminen, ylijännitteen selviytyminen Korkeuden tai lämpötilan vähennyksen huomioimatta jättäminen
Taivutussäde Ulkohalkaisijan kerrannainen Mekaaninen selviytyminen, paikallinen impedanssi Liian tiukka reititys paneelin takana

Vaimennus on luku, joka luetaan useimmiten väärin. Se on taajuuden funktio, ei yksittäinen luku, ja se nousee suunnilleen taajuuden neliöjuuren kanssa tietylle rakenteelle. Kaapeli, jonka arvo on 10 dB/100 m 100 MHz:llä, on useita kertoja häviöisempi 2,4 GHz:llä. Jos tietolomakkeessa luetellaan yksi tappioluku ilman tiheyttä, käsittele sitä markkinointitietona eikä suunnittelutietona.

Nopeustekijä yhdistää fyysisen ja sähköisen maailman. 0,66:lla signaali kulkee 66 prosentilla valon nopeudesta, joten yksi metri kaapelia käyttäytyy sähköisesti noin 1,5 metrin etäisyydellä. Sillä on merkitystä vaiheittain sovitettujen ajojen, viivebudjetin ja kaikkiin kokoonpanopareihin, joiden on saapuva vaiheittain.

Impedanssi, liitinrajapinnat ja toleranssi, jolla on todella merkitystä

Impedanssi on koko linjan ominaisuus, ei tarra liittimessä, ja sen on pysyttävä johdonmukaisena kaapelin eristeestä liitäntätason läpi. 50 Ω kaapeli, joka on yhdistetty liittimellä, jonka sisäinen geometria kuuluu 75 Ω perheeseen, luo heijastuksen pahimmassa mahdollisessa paikassa - liitoksessa.

50 Ω vs. 75 Ω käytännössä

50 Ω:n osat hallitsevat radioita, testipenkkejä, antenneja ja hajautettuja antennijärjestelmiä; 75 Ω osat hallitsevat videota ja lähetystä. Perheet ovat mekaanisesti riittävän samanlaisia ​​pariutumaan joissakin yhdistelmissä ja sähköisesti riittävän erilaisia ​​pilaamaan ottelun. Toleranssilla on myös väliä: ±2 Ω:n nimellisjännite 50 Ω kaapeli on eri tuote kuin tarjottu ilman toleranssia.

Paluuhäviö ja VSWR kuvaavat samaa epäsopivuutta eri näkökulmista. Nopeita kenttäarvioita varten: VSWR 1.2 on noin 20,8 dB:n paluuhäviö, 1,5 on noin 14 dB ja 2,0 on noin 9,5 dB. Ylimääräinen 0,1 dB:n lisäyshäviö per pari on normaalisti hyväksyttävä; 1,5 VSWR 3 GHz:llä ei useinkaan ole.

Liitäntägeometria on standardoitu – MIL-STD-348 ja IEC 61169 määrittävät liitosmitat sarjoille, kuten SMA, N, BNC, TNC, 7/16 ja 4.1/9.5 – mutta kaapelin kiinnitys, pinnoitus ja eristemateriaalit eivät ole. Siellä kaksi "samaa" liitintä tarjoavaa toimittajaa eroavat toisistaan. Selaamassa RF-koaksiaaliliitinsarja rajapinnan ja kaapelityypin mukaan (joustava, puolijäykkä, PCB tai mikroliuskalaukaisu) on yleensä nopeampi kuin tyhjästä osanumerosta aloittaminen.

N-Type RF Coaxial Connectors for Flexible Cable N-tyypin RF-koaksiaaliliittimet taipuisalle kaapelille N-tyypin liittimet taipuisalle kaapelille, jossa on puristus-, puristus- tai juotospääte; hyödyllinen, kun kaapelin kiinnitys ja pinnoitus erottavat muut samanlaiset osat. Näytä tuote →

Mekaaniset tekniset tiedot ja asennusrajat

Mekaaniset rajat epäonnistuvat kuukausia myöhemmin, joten käsittele niitä suunnittelusyötteinä eikä asennusohjeina.

  • Taivutussäde — tiukka taivutus muuttaa eristeen muotoa, siirtää paikallista impedanssia ja voi jatkuvasti lisätä vaimennusta.
  • Parittelujaksot — tarkkuusliitännät, kuten 2,92 mm, ovat mitoitettu paljon harvemmille jaksoille kuin BNC; laboratoriokaapeli, jota käytetään päivittäisenä paikkajohtona, kuluu.
  • Vääntömomentti — Alikiristetyt SMA-liitokset tuottavat katkonaista kosketusta, ylikiristetyt vahingoittavat eristettä.
  • Lämpötila ja takki — ulko- ja liitäntäreitit tarvitsevat vaippaluokituksen, ja liittimen kantama voi olla kapeampi kuin kaapelin.
  • Mitat — Keskijohtimen, dielektrisen ja ulkohalkaisijan toleranssit selittävät useimmat "sama koko, ei sovi" valitukset.

Tietolomakkeen lukeminen joutumatta harhaan

Spesifikaatiota voidaan käyttää vain, kun se ilmoittaa taajuuden, lämpötilan ja onko arvo tyypillinen, maksimi vai taattu. Kaikki vähemmän kuuluu sähköpostiin, ei suunnittelutiedostoon.

  1. Tyypillinen vs. taattu: "tyypillinen" on väestön keskiarvo, kun taas taattu maksimi on se, mitä linkkibudjetti tarvitsee.
  2. Pituusperuste: dB/100 m ja dB/100 ft eroavat kertoimella noin 3,28, ja niiden sekoittaminen yliarvioi marginaalin.
  3. Testiolosuhteet: laboratorioliittimillä mitattu lyhyt näyte ei vastaa päätettyä kokoonpanoa, jossa on laipioliitin.
  4. Ennätystaajuus: 1 GHz:n luku kertoo vähän 5,8 GHz:n käyttäytymisestä.
  5. Kokoonpanon häviö: lisää liitinparit, sovittimet ja mahdolliset suojat ennen kahden kaapelilaadun vertailua.

Sopivat liittimet, sovittimet ja ylijännitesuoja

Jokainen radion ja antennin välinen elementti lisää häviötä ja epäsopivuutta, joten marginaalin suojaaminen tarkoittaa yleensä osien poistamista kaapelin päivittämisen sijaan.

Adapterit ovat piilohinta. Yksi intertype-sovitin lisää tyypillisesti 0,1–0,3 dB plus toinen liitäntätaso, ja kolmen ketjun ketju voi maksaa enemmän kuin kahden kaapelilaadun välinen ero. Jos malli vaatii N-SMA-muunnoksen paneelissa, yksi laipiossa oleva sovitin voittaa kaksi vapaassa ilmassa, ja sisäinen sovitin on yleensä parempi kuin pino.

N to SMA Inter-Type RF Coaxial Adapter N to SMA Inter-Type RF-koaksiaalisovitin 50 Ω N-SMA-sovitin neljässä sukupuoliyhdistelmässä, joka tukee testausta, asennusta ja järjestelmäintegraatiota N syöttölinjan ja SMA-porttikomponenttien välillä. Näytä tuote →

Ylijännitesuoja on samassa ketjussa ja ansaitsee saman tarkastelun: kytkentähäviö työkaistan yli, määritelty puristusjännite ja ylijännitearvo yli odotetun energian. Suoja, joka maksaa 0,5 dB, mutta estää etupään vaihdon, on hyvä kauppa; ilman taajuusaluetta määritettyä ei ole. The koaksiaaliset salamasuojat on järjestetty liitännän mukaan juuri tästä syystä - suojan on vastattava liitinsarjaa, ei pelkästään impedanssia.

N-Type Coaxial Lightning Protector Manufacturer N-tyypin koaksiaalisen salamasuojan valmistaja Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd., Kiinan johtava N-tyypin koaksiaalisen salamasuojan valmistaja ja N-tyypin koaksiaalisen salamasuojan tehdas, perustettiin ... Näytä tuote →

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on tärkein koaksiaalikaapelin erittely?

Impedanssi, koska yhteensopimattomuutta ei voida korjata myötävirtaan. Kun impedanssi on oikea, vaimennus toimintataajuudella on ratkaiseva luku.

Muuttaako kaapelin pituus teknisiä tietoja?

Se muuttaa kokonaismääriä, ei yksikkökohtaisia ​​lukuja. Häviö- ja viiveasteikko pituuden mukaan; impedanssi, nopeustekijä ja kapasitanssi metriä kohti eivät. 30 metrin juoksu 2,4 GHz ohuella kaapelilla voi menettää reilusti yli 20 dB, joten pituus kuuluu ensimmäiseen laskelmaan.

Voinko käyttää 75 Ω kaapelia 50 Ω liittimellä?

Se kootaan, ja lyhyet matalataajuiset ajot voivat jopa toimia. Korkeammilla taajuuksilla impedanssiaskel liitoksessa tuottaa heijastuksen, joka näkyy huonona paluuhäviönä, kuvion vääristymänä tai ajoittaisina virheinä. Käytä sopivaa perhettä tai hyväksy rangaistus tietoisesti.

Mikä vaimennusluku kuuluu linkkibudjettiin?

Huonoin tapaus korkeimmalla kiinnostavalla taajuudella ilmoitetulla pituudella plus liittimen ja sovittimen häviöt. 10–20 % marginaalin lisääminen lämpötilan ja asennuksen vaihteluille on normaali käytäntö.

Kuinka varmistan, että liitin sopii kaapeliin?

Yhdistä kolme ulottuvuutta – keskijohdin, dielektrisen halkaisija ja ulkohalkaisija – sekä kaapelin tyyppi. Liitäntäsarja ei yksinään riitä: joustavan kaapelin SMA ja puolijäykän kaapelin SMA jakavat liitäntäpinnat, eivät runkoa.

Lyhyt tarkistuslista ennen tilaamista

Useimmat tekniset viat juontavat juurensa yksityiskohtiin, joita ei koskaan kirjoitettu muistiin, joten laita nämä viisi tuotetta ostopyyntöön.

  • Impedanssi toleranssiineen, nimenomaisesti ilmoitettu valitulle perheelle.
  • Vaimennus taatun maksimiarvona toimintataajuudella, pituusperusteisesti täsmennettynä.
  • Taivutussäde ja vääntömomenttirajat verrataan todelliseen jyrsimiseen ja todellisiin työkaluihin.
  • Liitäntäsarja, kaapelityyppi ja pinnoitus vahvistetaan kokoonpanopiirustuksella, ei valokuvalla.
  • Suojan sisäänvientihäviö ja puristusjännite, jos suojus on osa ajoa.

Mikään näistä tarkastuksista ei vie kauan. Ohitetaan ne, jotka tulevat myöhemmin uudelleen näkyviin linkkinä, joka toimii teknisesti mutta johon ei voi luottaa.


Liittyvät tuotteet
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
VIEW MORE
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
VIEW MORE
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
VIEW MORE
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
VIEW MORE
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
VIEW MORE
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
VIEW MORE
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
VIEW MORE
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
VIEW MORE
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
VIEW MORE
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
VIEW MORE
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
VIEW MORE
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
VIEW MORE
Uutiset ja päivitykset
75 ohmin koaksiaaliliittimen opas: tyypit, tekniset tiedot ja valintavinkit
Teollisuuden uutisia
2026-09-14
75 ohmin koaksiaaliliittimen opas: tyypit, tekniset tiedot ja valintavinkit
75 ohmin koaksiaaliliitin on RF-liitin, joka on suunniteltu ylläpitämään 75 ohmin ominaisimpedanssi rajapinnan yli, mikä tekee siitä oikean valinnan video-, lähetys-, kaapelitelevisio- ja tietoliikenneyhteyksille, joissa käytetään 75 ohmin kaapelia. Impedanssin sovituksella on enemmän merkitystä kuin nastan koolla: väärän impedanssin omaava liitin aiheuttaa heijastuksia, lisää paluuhäviötä ja heikentää vastaanottimen signaalia. Yleisimmät 75 ohmin tyypit ovat BNC, F-type, N-type ja TNC, joissa BNC hallitsee ammattimaista videota ja F-tyyppi hallitsee laajakaistayhteyksiä. Tässä oppaassa kerrotaan, mikä määrittelee 75 ohmin koaksiaaliliittimen, minkä tyyppisiä tulet kohtaamaan, miten vältät sen sekoittamisen 50 ohmin laitteistoon ja mitä tulee tarkistaa ennen massa- tai projektitilauksen tekemistä. Mikä on 75 ohmin koaksiaaliliitin? 75 ohmin koaksiaaliliitin on liitin, jonka mekaaninen geometria, dielektriset mitat ja kosketinrakenne on sovitettu tietyn koaksiaalikaapelin 75 ohmin ominaisimpedanssiin. Se ei ole vain pienempi tai halvempi versio 50 ohmin liittimestä; keskijohtimen ja eristeiden halkaisijat on suhteutettu eri tavalla 75 ohmin suorituskyvyn saavuttamiseksi. Virheellinen impedanssi aiheuttaa signaalin heijastuksia risteyksessä. Heijastunut energia lisää myötäsuuntaista signaalia aiheuttaen aaltoilua päästökaistassa ja nostaen jännitteen seisovaaaltosuhdetta (VSWR). 50 ohmin järjestelmässä 75 ohmin liittimen tai sovittimen asentaminen voi toimia lyhyiden testijohtimien kanssa, mutta se vahingoittaa linkin budjettia ja voi epäonnistua EMC-vaatimuksissa. Pysyvään asennukseen 75 ohmin liitin on oikea komponentti. Tärkeimmät tarkistettavat ominaisuudet ovat ominaisimpedanssi, taajuusalue, paluuhäviö tai VSWR ja kaapelisarja, johon liitin sopii, kuten RG-6, RG-59 tai RG-11. Liitin, joka on mitoitettu 75 ohmiin, mutta tehty RG-59:lle, ei sovi mekaanisesti RG-6:een ilman sovitusta, joten kaapeliperheen on vastattava liittimen kokoa. Yleiset 75 ohmin koaksiaaliliitintyypit Käytännön asennuksissa neljä perhettä kattaa lähes jokaisen 75 ohmin sovelluksen: BNC ammattivideoille, F-type kaapeli-TV:lle ja laajakaistalle, N-tyyppi ulko- ja suurempitehoisille yhteyksille ja TNC kestäviin tai kierteitettyihin ympäristöihin. BNC (bajonetti Neill-Concelman) - 75 ohmia 75 ohmin BNC-liitin on vakioliitäntä SDI-videolle, lähetyskameroille, CCTV DVR:ille ja monille testiinstrumenteille. Bajonettiliitin lukittuu nopeasti ja tarjoaa toistettavan 75 ohmin suorituskyvyn noin 1 GHz:iin asti hyvin valmistetuille osille, vaikka monet kaupalliset BNC:t on määritetty vain 500 tai 750 MHz:iin. Voit tunnistaa todellisen 75 ohmin BNC:n pienemmästä keskinastasta verrattuna 50 ohmin versioon, mutta turvallisin tarkistus on osanumero tai tietolomake. 75 ohmin BNC RF-koaksiaaliliittimet yleislähetykseen ja CCTV:hen Tämä BNC-liitinsarja kattaa sekä 50 että 75 ohmin tyypit, ja 75 ohmin versio sopii SDI-videoon, lähetyskameroihin ja testilaitteisiin. Bajonettiliitin mahdollistaa nopean lukituksen ja luotettavat liitännät. Näytä tuote → F-tyyppi - 75 ohmia F-tyypin liittimet ovat kaikkialla kaapelitelevisiossa, satelliitti-IF-jakelussa ja laajakaista-internetissä, koska ne ovat edullisia, helppoja asentaa ja sovitettu RG-6- ja RG-59-pudotuskaapeleihin. Useimmat F-liittimet on suunniteltu 75 ohmin käyttöön; Kierre- tai puristusversiot toimivat hyvin rakennuksen sisällä, kun taas säänkestäviä versioita käytetään ulkopudotukseen. Compression F-liittimet ovat parempia kuin puristusliittimet luotettavan kaapelin pitämisen ja tasaisen signaalin laadun takaamiseksi. F-tyypin koaksiaaliliitännät CATV- ja satelliittipisaroille Nämä F-tyypin liittimet on suunniteltu asuin- ja kaupallisiin kaapelitelevisio-, satelliitti- ja laajakaistajakeluihin. Kierreversiot sopivat ulkokäyttöön, kun taas puristustyypit tarjoavat turvallisen kaapelin kiinnityksen. Näytä tuote → N-tyyppi - 75 ohmia Vaikka N-tyypin liitin liitetään usein 50 ohmin RF-järjestelmiin, on olemassa 75 ohmin N-tyyppinen versio, ja sitä käytetään tietoliikenteen tukiasemien backhaulissa, headend-laitteissa ja ulkokäyttöön tarkoitetuissa runkokaapeleissa, joissa vaaditaan säänkestävää kierreliitäntää. 75 ohmin N-liittimellä on eri kokoinen keskijohdin kuin 50 ohmin tyypillä, joten näitä kahta ei pidä vaihtaa keskenään. Käytä sitä, kun tarvitset vankkaa mekaanista suorituskykyä ja vakaata paluuhäviötä vaativissa ympäristöissä. N-tyypin koaksiaaliliittimet 75 ohmin vaihtoehdoilla N-sarja tarjoaa ruuviliittimiä, joilla on korkea luotettavuus ja tärinänkestävyys, saatavana 50 tai 75 ohmin. Soveltuu televiestinnän backhaul-, ulkorunko- ja mikroaaltouunitestausjärjestelmiin. Näytä tuote → TNC ja muut tyypit TNC-liittimet ovat BNC:n kierreversioita, ja ne on joskus määritelty tärinäalttiisiin asennuksiin, joissa bajonetti saattaa löystyä. Matalataajuuksisille video- tai äänipatch-paneeleille RCA-liittimet ovat myös 75 ohmin yhteensopivia monissa tapauksissa, mutta ne eivät ole todellisia RF-liittimiä, ja niitä käytetään harvoin muutaman sadan megahertsin yli. 50 ohmin vs 75 ohmin liittimet: mitä tapahtuu, jos sekoitat ne? 50 ohmin ja 75 ohmin liittimien sekoittamista ei koskaan suositella pysyvälle RF-linkille, mutta vaikutukset riippuvat taajuudesta, tehotasosta ja kaapelin pituudesta. Video- tai laajakaistajärjestelmässä näkyvin tulos on alhaisempi signaali-kohinasuhde, haamukuvia tai mikroheijastuksia analogisessa videossa ja lisääntynyt bittivirhesuhde digitaalisissa signaaleissa. Alla olevassa taulukossa on yhteenveto käytännön eroista 50 ohmin ja 75 ohmin liittimien välillä. Käytännön vertailu 50 ohmin ja 75 ohmin koaksiaaliliittimien välillä Parametri 50 ohmin liitin 75 ohmin liitin Yleisiä käyttöjä RF-teho, antennit, Wi-Fi, matkapuhelin, testilaitteet Video, lähetys, CATV, CCTV, televiestintä Keskijohtimen koko Suurempi tietylle kuorikoolle Pienempi Paluuhäviö käytettäessä 75 ohmin kaapelin kanssa Huono, tyypillisesti noin 14 dB Hyvä, tyypillisesti yli 25 dB laadukkaille osille Fyysisen yhteensopivuuden riski BNC- ja N-tyypit voidaan yhdistää 75 ohmin versioihin Sama riski; sähköinen yhteensopivuus on piilotettu mekaanisella sovituksella Suositus Älä käytä 75 ohmin järjestelmiä Käytä liittimen tarkoitettua impedanssia Koska 50 ohmin BNC yhdistyy fyysisesti 75 ohmin BNC-liittimeen, monet teknikot luovat vahingossa yhteensopimattomuuden, joka ei näy ulkopuolelta. Tarkista aina liittimen osanumero ennen asennusta, ja jos liitin on vaihdettava kentällä, merkitse se selvästi. Kuinka valita 75 ohmin koaksiaaliliitin Valitset 75 ohmin liittimen sovittamalla ensin kaapelisarja ja vahvistamalla sitten impedanssin, taajuusrajat ja mekaanisen asennuksen. Yleisin yksittäinen valintavirhe on liittimen ostaminen väärälle kaapelin halkaisijalle; Tarkista aina, että liittimen runko, keskitappi ja puristus- tai puristusliitin ovat kaapelityypin mukaisia. Tärkeät tiedot tarkistettavaksi Impedanssi: 75 ohmin nimellisjännite, vahvistettu liittimen rakenteella, ei pelkästään etiketillä. Taajuusalue: esimerkiksi BNC 1 GHz asti, F-tyyppi 1 GHz tai 3 GHz tasosta riippuen, N-tyyppi useisiin GHz. Paluuhäviö / VSWR: lähetyksen laatua varten etsi vähintään 25 dB:n paluuhäviö toimintakaistalla; RF-laajakaistalle 1,3:1:tä parempi VSWR on tyypillinen tavoite. Kaapelin yhteensopivuus: RG-59 ohuille 75 ohmin kaapeleille, RG-6 tavallisille laajakaistapisaroille ja RG-11 paksulle runkokaapelille. Asennustyyli: kaapelikiinnitys, laipio, laippa, piirilevy tai mikroliuska; jokainen vaikuttaa asennustyöhön ja ympäristönsuojeluun. Materiaali ja pinnoite: kullatut kontaktit kestävät korroosiota erittäin luotettaviin laitteisiin; nikkeli- tai tinatut rungot ovat hyväksyttäviä sisätilojen putoamiseen. Hankintoja koskevat näkökohdat Kun hankit valmistajalta, pyydä liittimen koko tietolomake, mukaan lukien materiaalilaatu, pinnoitteen paksuus ja VSWR:n raportoinnissa käytetty testimenetelmä. Jotkut edulliset liittimet näyttävät identtisiltä, ​​mutta niissä on epäsäännöllisiä dielektrisiä rakoja, jotka aiheuttavat ajoittaisia ​​heijastuksia. Suuria ajoja varten pyydä ensin näyte, testaa työkalun yhteensopivuus ja tarkista kytkentäjakson arvo, jos liitin irrotetaan usein. Tyypilliset sovellukset 75 ohmin koaksiaaliliittimille 75 ohmin koaksiaaliliittimet löytyvät aina, kun impedanssisovitettua video- tai laajakaistasignaalia jaetaan. Pääsovellusalueet ovat: Lähetys ja ammattimainen video: SDI-kameralinkit, studioreitittimet, patch-paikat ja tuotantokytkimet käyttävät 75 ohmin BNC-liittimiä. CCTV-turvallisuus: DVR-kamera-liitännät käyttävät usein 75 ohmin BNC:tä RG-59-kaapelin kautta; Jotkut asennukset käyttävät F-tyyppiä IP-kameran syötteisiin. Kaapeli-tv ja laajakaista: F-tyypin liittimet hallitsevat pudotusta hanasta modeemiin tai digiboksiin. Tietoliikenne: 75 ohmin TNC- tai N-liittimet näkyvät nopeissa digitaalisissa tilaajalinjoissa, langattomassa backhaulissa ja ajoituslinkeissä. Testi ja mittaus: laboratoriovideo- tai kantataajuuslaitteet käyttävät usein 75 ohmin BNC:tä tärinän ja amplitudivirheiden välttämiseksi. Usein kysytyt kysymykset Alla ovat kysymykset, joita ostajat ja teknikot kysyvät useimmiten 75 ohmin koaksiaaliliittimistä. Voinko käyttää 75 ohmin liitintä 50 ohmin kaapelissa? Ei. Liittimen sisäjohtimen halkaisija ei vastaa 50 ohmin kaapelin geometriaa, ja impedanssin epäjatkuvuus aiheuttaa heijastuksia ja suurempia häviöitä. Se ei ole luotettava ratkaisu edes lyhyille kytkentäkaapeleille. Mistä tiedän, onko BNC-liitin 75 ohmia vai 50 ohmia? Mittaa keskitapin halkaisija jarrusatulalla tai tarkista valmistajan osanumero. Normaalissa BNC:ssä 75 ohmin versiossa on tyypillisesti pienempi keskinasta kuin 50 ohmin versiossa, mutta tarkat halkaisijat riippuvat liittimen standardista. Ovatko F-tyypin liittimet aina 75 ohmia? F-tyypin liittimet on suunniteltu lähes yleisesti 75 ohmin kaapelijärjestelmille, kuten CATV ja satelliitti IF. Käytännössä F-type tarkoittaa 75 ohmia, mutta tarkista aina tietolehtisestä, kun liitintä käytetään yli 1 GHz:n taajuudella. Mikä on 75 ohmin BNC:n maksimitaajuus? Hyvälaatuiset 75 ohmin BNC-liittimet määritetään yleensä noin 1 GHz:iin. Joidenkin tarkkuusversioiden taajuus on 1,5 tai 2 GHz, mutta sen jälkeen palautushäviöllä on taipumus heiketä nopeasti. Lopullinen valintaneuvonta Luotettavaa 75 ohmin asennusta varten valitse ensin kaapelityyppiäsi vastaava liitin ja tarkista sitten sen impedanssi, taajuusluokitus ja VSWR. Älä luota 50–75 ohmin liittimien fyysiseen yhteensopivuuteen ja testaa näyte ennen suuren oston tekemistä. Selaa RF-koaksiaaliliittimen valintaopas saadaksesi syvemmän teknisen yleiskatsauksen tai tutustu täydellinen liitinvalikoima vertailla BNC-, F-tyypin, N-tyypin ja muita sarjoja yhdessä paikassa. Toimittaja, jolla on laaja liitinvalikoima, voi auttaa sinua standardoimaan oikean 75 ohmin liittimen jokaiseen sovellukseen. .article-section table{display: table!important;}.article-section thead{display: table-header-group!important;}.article-section tbody{display: table-row-group!important;}.article-section tr{display: table-row!important;}.article-section th{display: table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{display: table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;line-height:1.8;color:#1f242b;}.article-section .cards{display:grid;grid-template-columns:repeat(auto-fit,minmax(200px,1fr));gap:16px;list-style:none;padding:0;margin-bottom:16px;}.article-section .cards li{background:#f7f9fb;border:1px solid #e2e6ea;border-radius:8px;padding:16px;font-size:16px;margin-bottom:0;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
RF-koaksiaaliliittimien opas: tyypit, tekniset tiedot ja valintavinkit
Teollisuuden uutisia
2026-07-28
RF-koaksiaaliliittimien opas: tyypit, tekniset tiedot ja valintavinkit
An RF-koaksiaaliliitin on tarkkuussähkömekaaninen komponentti, joka on suunniteltu päättämään tai yhdistämään koaksiaalikaapeleita säilyttäen samalla kaapelin ominaisuudet impedanssi ja suojauksen eheys. Nämä liittimet mahdollistavat radiotaajuisten signaalien luotettavan siirron lukemattomissa järjestelmissä – matkapuhelintukiasemista ja satelliittien maalaitteista lääketieteellisiin diagnostisiin laitteisiin ja autojen tutkamoduuleihin. Ilman niitä nykyaikaista langatonta viestintää käyttävät suurtaajuiset signaaliketjut eivät yksinkertaisesti toimisi. Globaalit markkinat RF-koaksiaaliliittimet Sen arvoksi arvioitiin noin 4,3 miljardia Yhdysvaltain dollaria vuonna 2024, ja sen ennustetaan kasvavan 5,8 prosentin vuotuisella kasvuvauhdilla vuoteen 2032 asti, mikä johtuu 5G-infrastruktuurin laajenemisesta ja esineiden internetin laitteiden yleistymisestä alan analyysin mukaan. Tämä kasvu korostaa, kuinka välttämättömiä näistä näennäisesti pienistä komponenteista on tullut. Väärän liittimen valinta voi aiheuttaa signaalin heijastuksia, lisätä välityshäviöitä ja lopulta heikentää järjestelmän suorituskykyä. Tämä opas kattaa kaiken, mitä sinun tulee tietää – perustoimintaperiaatteista yleisimpien liitintyyppien yksityiskohtaisiin vertailuihin – jotta voit tehdä perusteltuja päätöksiä seuraavaa projektia varten. Miten RF-koaksiaaliliittimet Työ RF-koaksiaaliliittimet function by extending the coaxial transmission line structure through a precision mating interface, preserving the cable's characteristic impedance at the connection point. Koaksiaalikaapeli koostuu sisäjohtimesta, dielektrisestä eristeestä, ulkojohtimesta (suojasta) ja suojavaipasta. Liitin jäljittelee tätä kerrostettua arkkitehtuuria: keskinasta kuljettaa signaalia, dielektrinen tuki pitää nastan tarkasti linjassa ja metallirunko ylläpitää ulompaa suojareittiä. Tämä jatkuva suojaus erottaa koaksiaaliliittimet yksinkertaisemmista pin-ja-socket-malleista – se rajoittaa sähkömagneettisen kentän kaapelirakenteeseen, estäen säteilyhäviön ja ulkoiset häiriöt vahingoittamasta signaalia. Kun kaksi RF-koaksiaaliliittimet toveri, keskijohtimien on saatava kiinteä, matalaresistanssinen kosketus ennen kuin ulkokappaleet kytkeytyvät. Tämä järjestys varmistaa, että maadoitusreitti on muodostettu oikein ja auttaa välttämään hetkellisiä avoimen piirin olosuhteita, jotka voivat vahingoittaa herkkiä lähettimen komponentteja. Kosketinresistanssi keskijohtimen liitoksessa on tyypillisesti suunniteltu olemaan alle 2,5 milliohmia korkealaatuisissa liittimissä, mikä minimoi lisäyshäviö . Samaan aikaan ulompi johdinliitäntä luo jatkuvan suojan, joka ylläpitää kaapelin suojauksen tehokkuutta – usein yli 90 dB hyvin suunnitelluissa liitännöissä. Kriittinen käsite liittimen käyttäytymisen ymmärtämisessä on ominaisimpedanssi epäjatkuvuus. Joka pisteessä, jossa kaapelin geometria muuttuu – kuten liittimen risteyksessä – pieni osa signaalin energiasta heijastuu takaisin lähdettä kohti. Heijastetun tehon suhde eteenpäin suuntautuvaan tehoon on kvantifioitu VSWR (Jännite seisova aaltosuhde) tai palautustappio . Täysin yhteensopivan liittimen VSWR on 1,0:1, mikä tarkoittaa nollaheijastusta. Käytännössä laadukkaat liittimet saavuttavat VSWR-arvot välillä 1,05:1 ja 1,30:1 niiden nimellistaajuusalueella, mikä tarkoittaa vastaavasti 30 dB:n ja 15 dB:n välillä olevia paluuhäviöarvoja. Nämä luvut edustavat hienoja marginaaleja, jotka erottavat hyvin suunnitellun RF-yhdysjohdon keskinkertaisesta. Tärkeimmät tekniset tiedot RF-koaksiaaliliitin Suorituskyky Neljä ensisijaista sähköistä parametria – ominaisimpedanssi, taajuusalue, VSWR ja tehonkäsittely – määräävät yhdessä, sopiiko RF-koaksiaaliliitin tiettyyn sovellukseen. Näiden eritelmien ymmärtäminen on välttämätöntä, koska ne vaikuttavat suoraan signaalin eheyteen, järjestelmän kantamaan ja pitkän aikavälin luotettavuuteen. Alla on erittely kunkin parametrin tyypillisistä arvoista ja niiden merkityksestä käytännössä. Ominaista Impedanssi Suurin osa RF-järjestelmistä toimii joko 50 ohmiaiaiaiailla tai 75 ohmilla, ja liittimen on vastattava tarkasti tätä impedanssia. 50 ohmin impedanssi on standardi useimmille langattomille tietoliikenne-, tutka- ja testaus- ja mittauslaitteille, koska se edustaa käytännöllistä tasapainoa tehonkäsittelykyvyn ja alhaisen signaalin vaimennuksen välillä. 75 ohmin impedanssia käytetään ensisijaisesti video- ja kaapelitelevision jakeluverkoissa, joissa signaalihäviön minimoiminen pitkien kaapelien aikana on tärkeämpää kuin tehonsiirto. 50 ohmin liittimen liittäminen 75 ohmin kaapeliin luo impedanssin epäsovituksen, joka heijastaa noin 4 prosenttia tulevasta tehosta, mikä ei ehkä ole hyväksyttävää herkissä vastaanotinjärjestelmissä. Tarkista aina liittimen runkoon leimattu tai teknisissä tiedoissa ilmoitettu impedanssiluokitus ennen kytkentää. Taajuusalue Jokaisella liitintyypillä on maksimi käytettävissä oleva taajuus, jonka ylittyessä korkeamman asteen etenemistilat ilmestyvät ja suorituskyky heikkenee nopeasti. Tämä taajuusraja määräytyy ensisijaisesti liittimen sisäisen dielektrisen tuen fyysisistä mitoista ja ulkojohtimen halkaisijasta. Kun toiminta-aallonpituus on verrattavissa liittimen poikkileikkausmittoihin, koaksiaalirakenne voi tukea ei-TEM- (Transverse Electromagnetic) -aaltojohtotiloja. Nämä ei-toivotut tilat siirtävät energiaa pois aiotulta signaalitieltä ja luovat syviä nollakohtia lähetysvasteeseen. Alla oleva taulukko havainnollistaa useiden yleisesti käytettyjen liitinperheiden tyypilliset maksimitaajuusluokitukset. Maksimitaajuuden vertailu liitintyypin mukaan BNC 4 GHz SMB 4 GHz MCX 6 GHz TNC 11 GHz N-tyyppinen 18 GHz SMA 26,5 GHz 3,5 mm 33 GHz 2,92 mm 40 GHz 1,85 mm 67 GHz Tyypilliset enimmäiskäyttötaajuudet IEC 61169 -standardien mukaan. Todellinen suorituskyky riippuu liittimen laadusta ja tarkkuudesta. Huomaa, että pienestä koostaan ​​huolimatta SMA-liitin saavuttaa tarkkuusversiossaan 26,5 GHz, mikä tekee siitä työhevosen mikroaaltouunilaboratorioissa. Yli 40 GHz:n millimetriaaltosovelluksissa pienemmät liittimet, kuten 2,92 mm:n ja 1,85 mm:n tyypit, ovat välttämättömiä, koska niiden pienentyneet mitat työntävät korkeamman asteen tilojen rajataajuuden selvästi toimintakaistan ulkopuolelle. VSWR and Palautustappio VSWR ja paluuhäviö ovat kaksi tapaa kvantifioida sama ilmiö: kuinka paljon signaalitehoa heijastuu liitinrajapinnassa. VSWR ilmaistaan ​​suhdelukuna (esim. 1,15:1), kun taas tuottohäviö ilmaistaan ​​desibeleinä (esim. 23 dB). Suhde on käänteinen – pienempi VSWR vastaa suurempaa paluuhäviötä, jotka molemmat osoittavat parempaa impedanssisovitusta. VSWR 1,10:1 vastaa noin 26 dB:n paluuhäviötä, mikä tarkoittaa, että vain noin 0,2 prosenttia lähtötehosta heijastuu. Sitä vastoin VSWR 1,50:1 antaa noin 14 dB:n paluuhäviön noin 4 prosentin tehosta heijastuessa. Herkkiin vastaanotinsovelluksiin suositellaan yleensä alle 1,20:1 VSWR:ää koko toimintakaistalla. Tehonkäsittely Tehonkäsittelykykyä rajoittaa kaksi tekijää: dielektrinen lämmitys suurella keskiteholla ja jännitteen hajoaminen suurella huipputeholla. Keskimääräinen teho – tyypillisesti muutamasta watista pienikokoisissa liittimissä useisiin kilowatteihin suurissa N-tyypin liittimissä – määräytyy sen mukaan, kuinka tehokkaasti liitin hajauttaa eristemateriaalissa ja kosketinliitännöissä syntyvää lämpöä. Korotetuissa lämpötiloissa eriste voi pehmentyä tai hiiltyä, mikä johtaa katastrofaaliseen vikaan. Huipputehon käsittelyä rajoittaa dielektrisen materiaalin läpilyöntijännite ja sisä- ja ulkojohtimien välinen etäisyys. Suuritehoisiin sovelluksiin suunnitelluissa liittimissä on usein suurempi poikkileikkaus, ja niissä käytetään PTFE (polytetrafluorieteeni) eristettä, jonka läpilyöntolujuus ylittää 20 kV millimetriä kohti. Tarkista aina valmistajan alentumiskäyrät, jotka tyypillisesti osoittavat merkittävää tehonkäsittelyn heikkenemistä taajuuden tai ympäristön lämpötilan noustessa. Yleiset tyypit RF-koaksiaaliliittimet RF-koaksiaaliliitintyyppien monimuotoisuus heijastaa vuosikymmenten tekniikan kehitystä, ja jokainen malli on optimoitu tietylle taajuuden, koon, tehon ja mekaanisen kestävyyden yhdistelmälle. Alla olevassa taulukossa on yleisimmin käytettyjä liitinperheitä koskeva vertailu, jossa korostetaan niiden määritteleviä ominaisuuksia ja tyypillisiä sovelluksia. Liittimen tyyppi Impedanssi Max taajuus Kytkentämekanismi Avainsovellus BNC 50/75 ohmia 4 GHz Bajonetti Testauslaitteet, video SMA 50 ohm 26,5 GHz Kierretty Mikroaaltouuni, 5G, Wi-Fi N-tyyppinen 50/75 ohmia 18 GHz Kierretty Tukiasemat, lähetys TNC 50 ohm 11 GHz Kierretty Ilmailu, tärinäherkkä SMB 50/75 ohmia 4 GHz Napsautettava Autot, kompaktit laitteet MCX 50/75 ohmia 6 GHz Napsautettava GPS, IoT-moduulit 2,92 mm 50 ohm 40 GHz Kierretty Satcom, mm-aalto 1,85 mm 50 ohm 67 GHz Kierretty T&K, 5G mm-aaltotestaus Yleisesti käytettyjen RF-koaksiaaliliitintyyppien vertailu niiden tärkeimpiin teknisiin tietoihin ja tyypillisiin käyttötapauksiin. Tiedot perustuvat IEC 61169 -sarjan standardeihin. Näiden yleisten tyyppien lisäksi useat erikoisliittimet ansaitsevat maininnan. QMA- ja QN-liittimet tarjoavat pikalukitusversioita SMA- ja N-tyypeistä, mikä lyhentää asennusaikaa ja säilyttää sähköisen suorituskyvyn. 7/16 DIN-liitin suurilla kosketuspinnoillaan käsittelee yli 2 kW:n tehotasoja matkapuhelintaajuuksilla ja pysyy vakiona suuritehoisissa tukiasemaasennuksissa. Vaihevakaissa sovelluksissa vektoriverkkoanalysaattorin testikaapeleissa tarkkuusurattomilla ulkojohtimilla varustetut liittimet minimoivat vaihevaihtelun taivutuksen aikana. Miten to Choose the Right RF-koaksiaaliliitin Oikean RF-koaksiaaliliittimen valitseminen edellyttää kuuden toisistaan riippuvan kriteerin arvioimista: toimintataajuus, impedanssi, tehotaso, ympäristöolosuhteet, kokorajoitukset ja kytkentäjakson vaatimukset. Valintaprosessi alkaa sähköisistä eritelmistä ja rajoittuu mekaanisiin ja ympäristönäkökohtiin. Alla on vaiheittaiset puitteet, joita insinöörit käyttävät tehdäkseen tämän päätöksen järjestelmällisesti. Määritä suurin käyttötaajuus. Kerro järjestelmäsi korkein taajuus vähintään 1,5:n turvakertoimella varmistaaksesi, että liitin toimii selvästi rajataajuutensa alapuolella. 6 GHz:n Wi-Fi-järjestelmässä vähintään 11 ​​GHz:n liitin tarjoaa riittävän marginaalin. Vahvista ominaisimpedanssi. Lähes kaikki nykyaikaiset RF-järjestelmät käyttävät 50 ohmia. Jos käytät vanhoja videojakelu- tai kaapelitelevisiolaitteita, tarkista, tarvitaanko 75 ohmin liittimiä. Arvioi tehonkäsittelytarpeet. Suosittele suurempia liitintyyppejä, kuten N-tyyppiä tai 7/16 DIN, jos lähetysteillä on yli 10 watin keskimääräinen teho. Vain vastaanottosovelluksiin, joiden signaalit ovat alle 1 wattia, pienikokoiset liittimet, kuten SMB tai MCX, ovat täysin riittäviä. Arvioi ympäristöaltistus. Ulkoasennukset vaativat säänkestäviä liittimiä, joilla on IP67- tai IP68-luokitukset. Kierreliitosmekanismit (N-tyyppi, TNC, SMA) kestävät tärinän aiheuttamaa löystymistä paljon paremmin kuin bajonetti- tai pikakiinnitysmallit. Jos läsnä on suolasuihkua tai syövyttäviä ympäristöjä, määritä liittimet, joissa on ruostumattomasta teräksestä valmistettu runko ja kullatut keskikontaktit. Harkitse käytettävissä olevaa tilaa. Tiheissä piirilevyasetteluissa liittimen jalanjäljellä on merkitystä. MCX-liitin vie noin 60 prosenttia vähemmän levytilaa kuin SMA-liitin. Ahtaimmissa tiloissa U.FL ja vastaavat ultraminiatyyriliittimet tukevat jopa 6 GHz:n taajuuksia, ja niissä on vain muutaman neliömillimetrin kokoinen liitäntä. Suunnittele parittelujaksot. BNC-liittimet on mitoitettu 500 tai useammalle kytkentäjaksolle, joten ne sopivat ihanteellisesti testiasennuksiin, joissa liitännät vaihtuvat usein. SMA-liittimet ja niiden hienot kierteet ovat tyypillisesti mitoitettuja 200–500 jaksoon, ennen kuin suorituskyvyn heikkeneminen on mitattavissa. Harkitse tuhansia jaksoja vaativissa sovelluksissa liittimiä, joissa on vaihdettavat liitäntäkomponentit. Yleinen ongelma on jättää huomiotta liittimen vaikutus koko järjestelmään lisäyshäviö . Jokainen liitinpari lisää 0,05–0,3 dB häviötä taajuudesta ja liittimen laadusta riippuen. Pitkässä signaaliketjussa, jossa on useita yhteenliitäntöjä, nämä pienet häviöt kerääntyvät. 18 GHz:llä yksittäinen SMA-liitinpari aiheuttaa tyypillisesti noin 0,15 dB:n häviön. Kymmenen tällaista liitäntää aiheuttaisivat 1,5 dB:n häviön, mikä vastaa lähettimen tehon alentamista lähes 30 prosentilla. Signaalireitin liitosliitosten määrän minimoiminen on suoraviivainen tapa säästää linkin budjettia. Parhaat asennuksen käytännöt ja yleisimmät virheet RF-koaksiaaliliittimien oikea asennus on yhtä tärkeää kuin oikean tyypin valinta – huonosti koottu liitin voi heikentää jopa kalleimman kaapelin ja laitteiden suorituskykyä. Kenttätutkimukset RF-järjestelmän vioista tunnistavat johdonmukaisesti liitinongelmat yhdeksi kolmesta tärkeimmistä syistä kaapelivaurioiden ja veden sisäänpääsyn ohella. Huolellisen asennuksen noudattaminen parantaa luotettavuutta dramaattisesti. Käytä oikeaa kuorintatyökalua. Koaksiaalikaapelin kuoriminen vaatii tarkat mitat keskijohtimen, dielektrisen ja ulkojohtimen altistamiseksi. Jo 0,5 mm:n poikkeama voi aiheuttaa huonon kontaktin tai aiheuttaa impedanssinystymän. Tietyille kaapelityypeille kalibroidut kuorintatyökalut poistavat tämän vaihtelun. Käytä määritettyä vääntömomenttia. Kierreliittimillä on suositeltu vääntömomenttialue – tyypillisesti 0,8–1,1 Nm SMA:lle ja 1,5–2,0 Nm N-tyypille. Alikiristys jättää raon, joka heikentää suojausta ja lisää VSWR . Liiallinen kiristäminen voi vaurioittaa kierteet tai vääristää keskijohtimen pistorasian. Kalibroitu momenttiavain on kannattava investointi mille tahansa laboratoriolle tai tuotantolinjalle. Tarkasta ennen parittelua. Tarkista silmämääräisesti keskitapin suoruus ja dielektrisen pinnan halkeamien tai epäpuhtauksien varalta. Taipunut keskitappi voi vaurioittaa pysyvästi vastaliittimen pistoketta. Jopa mikroskooppiset metallijätteet dielektrissä voivat luoda johtavan polun, joka muuttaa impedanssia. Kohdista liittimet huolellisesti. Väärin kohdistetun kierreliittimen pakottaminen voi kiertää kytkinmutterin ristiin ja pilata molemmat liittimet. Kiinnitä kierteet käsin vähintään kaksi täyttä kierrosta ennen jakoavaimen käyttöä. Jos tunnet vastusta, pysähdy ja suuntaa uudelleen. Suojaa käyttämättömät liittimet. Avoimet liittimet keräävät pölyä, kosteutta ja vaurioita. Sulje käyttämättömät portit aina pölysuojuksilla. Käytä ulkoasennuksissa säänkestäviä korkkeja tiivisteillä, joiden IP-luokitus on sama kuin liittimen. Juotos ja puristus ovat kaksi hallitsevaa kiinnitystapaa kaapelikiinnitysliittimille. Puristustyyppiset liittimet, kun niitä käytetään oikean suutinsarjan kanssa, tuottavat erittäin toistettavia liitoksia tasaisella sähköisellä suorituskyvyllä. Ne myös välttävät lämmöstä johtuvat dielektriset vauriot, joita voi esiintyä juottamisen aikana. Juotetut keskinastat saavuttavat kuitenkin usein pienemmän kosketusresistanssin – tyypillisesti alle 1 milliohmin – verrattuna 2–3 milliohmiin puristusliitoksissa. Kenttäasennuksissa, joissa erikoispuristustyökaluja ei ehkä ole saatavilla, puristusliittimet tarjoavat käytännöllisen kompromissin käyttämällä puristusmutteria kaapelin kiinnittämiseen ilman juottamista tai tarkkaa puristusta. Sovellukset eri toimialoilla RF-koaksiaaliliittimet serve as the universal interface language of high-frequency electronics, appearing in virtually every industry that relies on wireless communication or precision signal processing. Jokainen ala asettaa ainutlaatuisia vaatimuksia liittimien suorituskyvylle, mikä edistää liitintyyppien ja -laatujen jatkuvaa monipuolistumista. Tietoliikenne Matkapuhelintukiasemat luottavat vahvasti N-tyypin ja 7/16 DIN-liittimiin tehonkäsittelynsä ja säänkestävyytensä vuoksi. Yksi 5G-tukiasema voi sisältää yli 60 RF-koaksiaaliliitins antenniryhmien ja radioyksiköiden yli. Ilmailu ja puolustus Satelliittitransponderit ja tutkajärjestelmät vaativat liittimiä, jotka kestävät äärimmäistä tärinää ja lämpökiertoa. TNC- ja tarkkuus-SMA-liittimet ovat yleisiä valintoja, usein ruostumattomasta teräksestä valmistettujen runkojen ja laajennettujen lämpötilaluokkien välillä -65 C - 165 C. Lääketieteelliset laitteet MRI-järjestelmät ja RF-ablaatiolaitteet käyttävät ei-magneettisia liitinmuunnelmia kuvantamiskenttien häiriöiden välttämiseksi. Nämä liittimet on usein kullattu bioyhteensopivuuden ja korroosionkestävyyden varmistamiseksi toistuvien sterilointijaksojen aikana. Autoteollisuus Nykyaikaisissa ajoneuvoissa on useita RF-alijärjestelmiä – GPS, satelliittiradio, Bluetooth ja yhä enemmän 77 GHz:n tutka ADAS-järjestelmää varten. SMB- ja FAKRA-liittimet hallitsevat tätä tilaa napsautusmukavuuden ja värikoodatun avainnoinnin ansiosta, joka estää väärinkäytön kokoonpanolinjalla. Testaus ja mittaus Vektoriverkko- ja spektrianalysaattorit käyttävät tarkkuusliittimiä, joissa on urattomat ulkojohtimet ja tiukat mittatoleranssit. Metrologialuokan SMA- ja 3,5 mm:n liittimet saavuttavat VSWR-taajuuden alle 1,05:1-26,5 GHz, mikä on välttämätöntä tarkkojen mittausten kannalta. Lähetys Televisio- ja radiolähettimet toimivat tehotasoilla sadoista wateista kymmeniin kilowatteihin. Suuret laippakiinnitteiset liittimet ja jäykät linjaosat EIA-standardoiduilla laipoilla käsittelevät näitä äärimmäisiä tehotasoja säilyttäen samalla alhaisen VSWR:n lähetyskaistalla. Autoteollisuus ansaitsee erityistä huomiota, koska se edistää merkittäviä innovaatioita liittimien miniatyrisoinnissa. Vuonna 2025 valmistettu luksusajoneuvo voi sisältää yli 25 yksittäistä RF-liitäntää taajuuksilla 1,5 GHz (GPS) 77 GHz (tutka). ISO 20860 -standardin mukaisesti standardoidusta FAKRA-liitinjärjestelmästä on tullut autojen RF-käyttöliittymä, joka tarjoaa vankan snap-on-mekanismin toissijaisilla lukitusominaisuuksilla ja värikoodatuilla koteloilla, jotka estävät kokoonpanovirheet. Sen seuraaja, mini-FAKRA-järjestelmä, vähentää liittimen äänenvoimakkuutta noin 80 prosenttia samalla kun se tukee jopa 20 GHz:n taajuuksia, mikä vastaa hellittämättömään paineeseen vähentää painoa ja tilaa nykyaikaisissa ajoneuvoissa. Tulevaisuuden trendit sisään RF-liitin Tekniikka RF-koaksiaaliliitinteollisuus kehittyy kolmeen selkeään suuntaan: korkeammat taajuudet 5G-millimetriaalto- ja 6G-tutkimukseen, pienemmät jalanjäljet tiiviille elektroniikkapakkaukselle ja älykkäämmät liittimet, joissa on sulautetut tunnistusominaisuudet. Nämä trendit eivät sulje toisiaan pois – ne yhtyvät usein seuraavan sukupolven malleihin, jotka työntävät suorituskyvyn rajoja useilla rintamilla samanaikaisesti. Taajuusvaatimukset jatkavat nousuaan. Uudet 5G-radion tekniset tiedot ulottuvat 52,6 GHz:iin FR2-2-kaistalla, ja varhainen 6G-tutkimus tutkii yli 100 GHz:n taajuuksia. Tämä on nopeuttanut 110 GHz:iin mitoitettujen 1,0 mm:n liittimien ja jopa 0,8 mm:n liittimien käyttöönottoa, jotka pystyvät toimimaan 145 GHz:n taajuudella. Näillä taajuuksilla aallonpituus mitataan yksinumeroisina millimetreinä, ja liittimen toleranssit on säädettävä muutaman mikronin tarkkuudella – noin kymmenesosaan hiuksen halkaisijasta. Tarkkuustyöstö ja edistyneet pinnoitustekniikat, mukaan lukien timanttisorvatut pinnat ja erittäin sileät kultapinnoitteet, ovat välttämättömiä hyväksyttävän tason saavuttamiseksi. lisäyshäviö näillä taajuuksilla. Miniatyrisointi on yhtä tärkeää. Puettavien laitteiden, implantoitavien lääketieteellisten antureiden ja tiheiden vaiheistettujen antennien yleistyminen vaatii liittimiä, jotka vievät vain vähän levytilaa ja tarjoavat täyden RF-suorituskyvyn. Mikrokoaksiaaliliitinsegmentti, jota edustavat U.FL- ja W.FL-tyypit, on kasvanut yli 12 prosenttia vuosittain markkinatietojen mukaan. Nämä liittimet, joiden yhteenlaskettu korkeus on alle 1,5 mm, mahdollistavat korttien ja antennin väliset liitännät ahtaissa malleissa, jotka olisivat mahdottomia perinteisillä SMA- tai MCX-liittimillä. Ehkä kiehtovin kehitys on älykkäiden liittimien ilmestyminen. Tutkijat ja valmistajat tutkivat tapoja upottaa RFID-tunnisteita tai yksinkertaisia ​​anturipiirejä liitinrunkoon automaattisen tunnistamisen ja kunnon seurannan mahdollistamiseksi. Älykäs RF-koaksiaaliliitin voisi raportoida oman pariutumistilansa, lämpötilansa ja kumulatiivisen tehoaltistuksensa keskusvalvontajärjestelmään. Tämä ominaisuus olisi korvaamaton suurissa asennuksissa, kuten solukkotornipaikoissa, joissa yksittäinen paikka voi sisältää satoja liittimiä, joita on vaikea tarkastaa yksittäin. Varhaiset prototyypit ovat osoittaneet, että passiivinen RFID-siru voidaan integroida N-tyypin liittimen runkoon ilman, että se vaikuttaa mitattavissa olevasti RF-suorituskykyyn alle 3 GHz. Usein kysytyt kysymykset Mitä eroa on 50 ohmilla ja 75 ohmilla? RF-koaksiaaliliitins ? Ero on johtimen sisähalkaisijan suhteessa johtimen ulkohalkaisijaan, mikä asettaa ominaiskäyrän impedanssi . 50 ohmin liittimessä on suurempi keskinasta suhteessa rungon halkaisijaan verrattuna 75 ohmin liittimeen. Vaikka ne saattavat näyttää ulkoisesti samanlaisilta, 50 ohmin ja 75 ohmin liittimien sekoittaminen luo impedanssin epäjatkuvuuden, joka aiheuttaa signaalin heijastuksia. Fyysiset mitat vaihtelevat niin paljon, että yhteensopimattomien impedanssien välisen liitoksen pakottaminen voi vahingoittaa keskikoskettimia. Tarkista aina impedanssimerkintä ennen liittämistä. Voidaanko SMA-liittimiä käyttää yli 18 GHz:n taajuudella? Vakio-SMA-liittimet on mitoitettu 18 GHz:iin, mutta tarkkuusluokan SMA-liittimet, joissa on tiukemmat mittatoleranssit, voivat toimia jopa 26,5 GHz:n taajuudella. Tämän taajuuden yläpuolella 3,5 mm:n liitin, joka on mekaanisesti yhteensopiva SMA:n kanssa, mutta käyttää ilmadielektristä ja ylivoimaista rakennetta, laajentaa käyttöalueen 33 GHz:iin. Yli 33 GHz:n sovelluksissa 2,92 mm:n liitin (kutsutaan usein K-liittimeksi) saavuttaa 40 GHz:n taajuuden säilyttäen samalla mekaanisen yhteensopivuuden SMA- ja 3,5 mm:n tyyppien kanssa, mikä mahdollistaa sekakäytön laajakaistatesteissä. Tarkista aina liittimen laatu ennen kuin käytät lähellä taajuusrajaa. Miten often should RF-koaksiaaliliitins tarkistetaan tai vaihdetaan? Korkean käytön ympäristöissä, kuten testilaboratorioissa, liitännät tulee tarkastaa silmämääräisesti ennen jokaista käyttöä ja sähköinen tarkastaa verkkoanalysaattorilla vähintään kuukausittain. Etsi keskitapin kulunutta pinnoitetta, dielektrisellä pinnalla roskia ja ulkojohtimen rajapinnan muodonmuutoksia. Kiinteissä asennuksissa, kuten matkapuhelintukiasemissa, on tyypillinen vuositarkastus, jossa keskitytään säätiivisteen eheyteen ja korroosioon. Liitin, joka on ylittänyt nimellisen liitosjaksojen lukumäärän – tyypillisesti 200–500 sykliä kierteitetyillä tyypeillä – on vaihdettava, vaikka näkyviä vaurioita ei olisi havaittavissa, koska kosketuspintojen mikroskooppinen kuluminen lisää kosketusvastusta ja heikentää. VSWR . Mikä aiheuttaa korkean VSWR äskettäin asennetussa liittimessä? Korkea VSWR uudessa asennuksessa johtuu tyypillisesti jostakin seuraavista syistä: virheellinen kaapelin kuoriminen, joka jättää eristeen liian pitkäksi tai liian lyhyeksi, huonosti puristettu tai juotettu keskitappi, liitäntäpintojen väliin jäänyt roskat, kytkinmutterin riittämätön vääntömomentti tai liittimen ja kaapelin impedanssin epäsuhta. Tee diagnoosi irrottamalla, tarkastamalla, puhdistamalla isopropyylialkoholilla ja kokoamalla uudelleen momenttiavaimella. Jos ongelma jatkuu, testaa jokaista liitintä yksitellen tunnetulla hyvällä kaapelilla viallisen komponentin eristämiseksi. Ovatko kullatut liittimet aina parempia kuin hopeoidut? Ei välttämättä – jokaisella pinnoitusmateriaalilla on etuja. Kullattu pinnoite tarjoaa erinomaisen korroosionkestävyyden ja vakaan kosketuskestävyyden ajan myötä, joten se on ensisijainen valinta tarkkuustestauslaitteisiin ja ulkoasennuksiin. Hopeapinnoitus tarjoaa hieman alhaisemman massajohtavuuden kuin kulta, mikä voi heikentää lisäyshäviö muutamalla desibelin sadasosalla mikroaaltotaajuuksilla. Hopea kuitenkin tahriutuu ajan myötä, kun se altistuu ilman rikkiyhdisteille, mikä saattaa lisätä kosketusvastusta. Nikkelöintiä käytetään joskus aluskerroksena, mutta sitä käytetään harvoin ensisijaisena kontaktipinnana sen suuremman ominaisvastuksen vuoksi. Useimmissa sovelluksissa nikkelin päälle kullattu pinnoitus tarjoaa parhaan tasapainon suorituskyvyn ja kestävyyden välillä. ...
Koaksiaalikaapelin vertailu: RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11 ja liittimien yhteensopivuus
Teollisuuden uutisia
2026-08-14
Koaksiaalikaapelin vertailu: RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11 ja liittimien yhteensopivuus
Koaksiaalikaapelin valitseminen vertaamatta impedanssia, vaimennusta ja liittimen yhteensopivuutta johtaa yleensä huonoon signaalin laatuun. Käytännön sääntö on lyhyt: 50 Ω kaapelit, kuten RG58, on tarkoitettu radiolaitteille, testauslaitteille ja kompakteille RF-moduuleille, kun taas 75 Ω kaapelit, kuten RG59, RG6 ja RG11, ovat video-, TV-, satelliitti- ja laajakaistayhteyksiä varten. . Jokaisen impedanssiperheen sisällä päätetään käyntipituudesta, toimintataajuudesta ja siitä, kuinka helposti kaapelin täytyy taipua ja päätyä. Tämä koaksiaalikaapelivertailu kattaa neljä yleisintä RG-kaapelia, selittää tärkeimmät numerot ja yhdistää jokaisen kaapelin siihen liitinsarjaan, joka sopii siihen. Mitä koaksiaalikaapelin vertailun on katettava Kuusi parametria määrää, toimiiko kaapeli sovelluksessasi: ominaisimpedanssi, vaimennus pituusyksikköä kohti, taajuuskatto, ulkohalkaisija, joustavuus ja suojauksen laatu. Näistä impedanssi ja vaimennus aiheuttavat eniten ostovirheitä. Ominainen impedanssi — 50 Ω on RF-järjestelmien, testilaitteiden ja antennien standardi; 75 Ω on videon, television ja laajakaistan standardi. Yhteensopimattomuudet aiheuttavat heijastuksia ja ylimääräisiä menetyksiä. Vaimennus — Mitattu dB:nä 100 jalkaa tai metriä kohti, vaimennus nousee taajuuden noustessa. 10 MHz:n taajuudella toimiva kaapeli voi olla käyttökelvoton 2,4 GHz:llä samalla etäisyydellä. Taajuuskatto — Suurin käytettävissä oleva taajuus ennen häviötä tai mittaepävakautta tekee kaapelista epäkäytännöllisen. Ulkohalkaisija ja joustavuus — Paksuilla kaapeleilla, kuten RG11, on pieni häviö, mutta suuri taivutussäde; ohuet kaapelit, kuten RG58, kulkevat helposti, mutta menettävät enemmän signaalia. Suojaus — Punos- ja foliokerrokset estävät häiriöitä; kaksoissuojatut rakenteet sopivat meluisiin teollisuusympäristöihin. Kaapeli-liittimeen sopiva — Liitinsarjan tulee vastata kaapelin impedanssia ja hyväksyä sen ulkojohtimen ja dielektrisen halkaisijan. RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11: Vierekkäin Kun impedanssi jakaa ryhmän 50 Ω ja 75 Ω perheisiin, jäljellä olevat erot ovat pääasiassa vaimennus, halkaisija ja jäykkyys. Alla oleva taulukko tiivistää vertailun. Taulukko 1 — Tavallisten RG-koaksiaalikaapeleiden tyypilliset parametrit. Vaimennusarvot ovat 100 jalkaa kohti 100 MHz:llä ja vaihtelevat valmistajan ja rakenteen mukaan. Parametri RG58 RG59 RG6 RG11 Ominainen impedanssi 50 Ω 75 Ω 75 Ω 75 Ω Ulkohalkaisija 4,95 mm 6,15 mm 6,9-7,0 mm 10,3 mm Dielektrinen Kiinteä PE Kiinteä PE Vaahto PE Vaahto PE Tyypillinen vaimennus 100 MHz:llä ~4,5 dB/100 jalkaa ~3,5 dB/100 jalkaa ~2,0 dB/100 jalkaa ~1,5 dB/100 jalkaa Yleisiä sovelluksia Testijohdot, lyhyet RF-liitännät Analoginen video, CCTV Satelliitti, TV, laajakaista Pitkät ulkotilkut RG58: Paras lyhyille 50 Ω:n liitäntöille RG58 on oikea valinta lyhyisiin 50 Ω liitäntään, kun joustavuus ja helppo päättäminen ovat tärkeämpiä kuin erittäin pieni häviö. Sen ohut 4,95 mm:n halkaisija ja juotettu tai puristettu keskijohdin tekevät siitä oletuskaapelin testijohtimille, radiokaapelille ja GPS-pattereille. Tyypillinen häviö on noin 4,5 dB 100 jalkaa kohden 100 MHz:llä, joten pidä ajomatkat alle noin 10 metrin (33 jalkaa) UHF:llä ja vielä lyhyemmällä 1 GHz:llä. RG59: Hyväksytään lyhyelle 75 Ω:n analogiselle videolle RG59 toimii hyväksyttävästi lyhyissä 75 Ω analogisissa videoissa, mutta siitä tulee liian häviöllinen yli 50 MHz tai 30-50 metrin (100-165 jalkaa) yli. Se on hieman paksumpi kuin RG58 ja helpompi päättää BNC-liittimillä kuin RG6. Kuitenkin vaimennus noin 3,5 dB per 100 jalkaa 100 MHz:llä tekee siitä huonon valinnan teräväpiirtovideolle tai pitkille kameran pudotuksille. RG6: Oletusarvoinen 75 Ω laajakaistakaapeli RG6 on oletusarvoinen 75 Ω kaapeli satelliitti-, kaapelitelevisio- ja kotilaajakaistalle, koska siinä yhdistyy pienempi vaimennus ja vahvempi suojaus. Vaahtopolyeteenieriste vähentää häviön noin 2,0 dB:iin 100 jalkaa kohti 100 MHz:llä, yli 40 prosenttia pienempi kuin RG59. Nelisuojatut versiot torjuvat häiriöt ruuhkaisissa ympäristöissä, ja F-tyypin liittimet ovat vakioliitin. RG11: Pieni häviö pitkille ulkopudoille RG11 on pienihäviöinen 75 Ω vaihtoehto pitkille ulkopudoille, joissa RG6-vaimennus pakottaisi vahvistimen. Sen paksumpi vaahtoeriste ja suurempi johdin leikkasivat häviön noin 1,5 dB:iin 100 jalkaa kohden 100 MHz:llä, mikä pidentää käyttökelpoisia ajoja useisiin satoihin jaloihin. Vaihtoehtona on jäykkä 10,3 mm:n kaapeli, jolla on suuri taivutussäde ja vaativa pääte, joten varaa RG11 runkojohtoja ja monitalojakelua varten. Taajuus ja etäisyys: Kuinka pitkälle kukin kaapeli voi todella kulkea? Vaimennus, ei signalointinopeus, on se, mikä rajoittaa todellista koaksiaalia. Seuraavat ohjeet toimivat useimmissa asennuksissa olettaen, että liittimet on asennettu oikein ja järjestelmä on impedanssisovitettu. Alle 30 MHz (HF-radio): RG58 voi kattaa 30 m (100 jalkaa) hyväksyttävällä häviöllä; Tämän lisäksi siirry pienemmän häviön 50 Ω syöttölaitteeseen, kuten RG213- tai RG8-luokan kaapeliin. 50 - 500 MHz (VHF/UHF, TV): käytä 75 Ω:n puolella RG6:ta; RG59 on tarkoitettu vain lyhyille analogisille pudotuksille. Pidä 50 Ω:n puolella RG58 alle 10 metrin päässä ja vaihda vaahto-dielektriseen kaapeliin pidempiä ajoja varten. Yli 1 GHz: RG58 ja RG59 muuttuvat epäkäytännöllisiksi muutaman metrin etäisyydeltä. Käytä pienihäviöisiä vaahtodielektrisiä, puolijäykkiä tai taipuisia mikroaaltouunikaapeleita ja yhdistä ne SMA- tai N-liittimillä. Mikä liitin sopii minkä kaapelin kanssa Valitse liitin kaapelin jälkeen, älä ennen. Liittimen on vastattava kaapelin impedanssia ja hyväksyttävä sen ulkohalkaisija; väärän sovituksen pakottaminen on yleinen syy ajoittaiseen VSWR:ään ja signaalin putoamiseen. Taulukko 2 — Koaksiaalikaapeliperheiden sovittaminen liitinliitäntöihin ja tyypillisiin sovelluksiin. Kaapeli Impedanssi Tyypillinen liitinsarja Yleisiä sovelluksia RG58 50 Ω BNC, SMA, TNC, N Testijohdot, radioliitännät, GPS RG59 75 Ω BNC, F-tyyppi CCTV, komposiittivideo RG6 75 Ω F-tyyppi, BNC Satelliitti, kaapeli-tv, laajakaista RG11 75 Ω F-tyyppinen Pitkä laajakaistajakelu RG213 / RG8-luokka 50 Ω N, UHF Tukiasemat, suuritehoiset syöttölaitteet BNC ja TNC ohuille kaapeleille BNC on standardiliitin RG58:lle ja RG59:lle testi- ja videosovelluksissa, kun taas TNC lisää tärinää kestävän kierreliittimen. BNC:n bajonettilukko on nopea ja luotettava patch-johtoihin ja kojeen etupaneeleihin. RG58-liitäntäjohdoille ja RG59-videopisaroille, täydellinen valikoima BNC-liittimet joustavalle koaksiaalikaapelille kattaa suorat, suorakulmaiset ja laipiot. Mukautetut BNC-liittimet joustavan kaapelin valmistajalle, toimittajalle Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. on Kiinan BNC-liittimet joustokaapeleille ja BNC-liittimet joustokaapeleille... Näytä tuote → N-Type ulkokäyttöön ja tehokkaampiin ajoihin N-type on 50 Ω:n ulkokäyttöinen työhevonen, joka on tiivis kosteudelta ja on tasainen 11 GHz:iin asti, joten se on turvallisin valinta alttiisiin radiosyöttölaitteisiin. N-liittimet käsittelevät suurempaa tehoa kuin BNC ja SMA, ja niiden säänkestävä rakenne sopii antenneille ja tukiasemille. Kun koaksiaalit poistuvat rakennuksesta, valitse N-tyypin liittimet joustavalle koaksiaalikaapelille puristus- tai puristuskiinnikkeellä. Mukautetut N-liittimet taipuisan kaapelin valmistajalle, toimittajalle Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. on kiinalainen N-liitin joustokaapeleiden valmistajalle ja N-liitin joustokaapeleiden... Näytä tuote → SMA kompakteille moduuleille SMA on kompakti 50 Ω:n liitin halkaisijaltaan pienille joustaville ja puolijäykille kaapeleille, joissa levytila on rajallinen ja taajuus korkea. SMA-liittimet on luokiteltu hyvin mikroaaltoalueelle ja näkyvät radiomoduuleissa, vaimentimissa ja testisovittimissa. Pienille joustaville kaapeleille, SMA-liittimet joustavalle koaksiaalikaapelille säilyttää 50 Ω liitäntä ilman N:n tai BNC:n valtaosaa. Mukautetut SMA-liittimet joustavan kaapelin valmistajalle, toimittajalle Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. on kiinalainen SMA-liittimet joustokaapeleille ja SMA-liittimet joustokaapeleille... Näytä tuote → F-Type RG6:lle ja RG11:lle F-type on edullinen 75 Ω:n kierreliitin RG6:lle ja RG11:lle, mutta laatu riippuu suuresti puristustyökalusta ja liittimen viimeistelystä. Käytä puristustyyppisiä liitoksia RG6:n ja RG11:n kanssa ja vältä halpoja painevalettuja runkoja, jotka syöpyvät ulkona. Sovelluspohjainen koaksiaalisuositus Useimmat koaksiaalivalinnat jakautuvat neljään sovellusluokkaan: radio, video, laajakaista ja testi. Määritä ensin luokka ja käytä sitten yllä olevaa kaapeli- ja liitinkartoitusta. HF/VHF/UHF-radio (50 Ω): RG58 lyhyille patch- ja jumpperiajoille; RG213 tai RG8-luokka pidempiin syöttöihin; N- tai UHF-liittimet; maadoittaa ja suojata ulkoilua. CCTV ja analoginen video (75 Ω): RG59 noin 30-50 metriin asti; RG6 pidempiä ajoja varten; BNC-liittimet. Satelliitti, kaapeli-tv ja laajakaista (75 Ω): RG6 vakiona; RG11 pitkille ulkojänteille; F-tyypin liittimet. Testaus ja mittaus (50 Ω): RG58 SMA:lla tai BNC:llä; tarkista VSWR ja pidä kaikki sovittimet sovitettuina. Tukiasemat ja suuritehoiset lähettimet (50 Ω): pienihäviöiset syöttölaitteet N- tai 7/16 DIN-liittimillä; RG213-luokan kaapeli tai parempi. Lisää ylijännitesuoja rakennuksen sisääntulokohtaan jokaiselle katon tai maston yli kulkevalle kaapelille – katso meidän koaksiaalinen salamansuojaopas luokitelluille tuoteperheille ja asennuskäytännöille. Kun haluat kaventaa käyttöliittymäperhettä monista saatavilla olevista sarjoista, meidän RF-koaksiaaliliittimen valintaopas käy läpi jokaisen tyypin ja sen käyttötarkoituksen. Hankintoja koskevat näkökohdat Liitin- ja kaapeliviat näkyvät harvoin ohmimittarin testissä; ne näkyvät ajoittaisena VSWR:nä, korroosiona tai meluisena videona asennuksen jälkeen. Neljä tarkistusta havaitsevat useimmat ongelmat ennen ostoa. Kaapelin halkaisija vs. liittimen sisäänmeno: tarkista ulkohalkaisija ja dielektrinen halkaisija liittimen piirustuksesta; 0,2 mm:n ero voi pilata poimutuksen. Pinnoitus: kullatut koskettimet sopivat kriittisille ja matalan keskinäismodulaation poluille; nikkeli on hyväksyttävää yleiseen sisäkäyttöön. Impedanssin tasaisuus: vahvista 50 Ω tai 75 Ω merkintä sekä kaapelissa että liittimessä; perheiden sekoittaminen on yleisin kenttävirhe. Erätiedot: kysy vaimennus- ja VSWR-testiarvoja sen sijaan, että luottaisit vain luettelon lukuihin. Yhden lähteen syöttö: kaapelin, liittimien, sovittimien ja ylijännitesuojainten ostaminen yhdeltä RF-toimittajalta pitää toleranssit tasaisina; the yksityiskohtaisen yleiskatsauksen yhden luukun RF-syötöstämme selittää, kuinka työnkulku on järjestetty. Usein kysytyt kysymykset Näitä kysymyksiä ostajat kysyvät useimmiten vertaillessaan koaksiaalikaapeleita. Onko RG6 parempi kuin RG59? Kyllä satelliitti-, laajakaista- ja kaikkiin muutaman metrin pituisiin ajoihin: RG6:ssa on noin 40 prosenttia pienempi vaimennus ja vahvempi suojaus. RG59 on suositeltavampi vain lyhyille analogisille sisävideosarjoille, joissa sen joustavuus ja halvempi päättäminen ovat tärkeitä. Voinko käyttää RG58:aa CCTV:lle? Ei. CCTV-kamerat ja -tallentimet odottavat 75 Ω signaalipolkua, kun taas RG58 on 50 Ω. Käytä RG59:tä lyhyisiin kameraajoihin tai RG6:ta pidempiin kameroihin, jotka on päätetty BNC-liittimillä. Mitä tapahtuu, jos sekoitan 50 Ω ja 75 Ω komponentteja? Impedanssin epäsovitus aiheuttaa heijastuksia, jotka alentavat signaalitasoa ja lisäävät paluuhäviötä. Järjestelmä saattaa silti toimia matalilla taajuuksilla tai lyhyillä etäisyyksillä, mutta siitä tulee epäluotettava UHF:llä ja sitä korkeammalla. Mitä liitintä minun pitäisi käyttää RG58:lle? BNC yleiseen testi- ja korjauskäyttöön, SMA pienikokoisille moduuleille, TNC, kun tärinä on huolenaihe, ja N ulkokäyttöön tai tehokkaampiin ajoihin. Aloita impedanssilla, sitten ajon pituudella ja taajuudella ja sitten liitinperheellä. Tämä järjestys muuttaa kaikki koaksiaalikaapelivertailut lyhyeksi teknisiksi tiedoksi – ja se varmistaa, että valitsemasi kaapeli voidaan todella päätellä liittimillä, jotka ovat saatavilla, tarkistettu ja hinnoiteltu äänenvoimakkuudellesi. .article-section table{display: table!important;}.article-section thead{display: table-header-group!important;}.article-section tbody{display: table-row-group!important;}.article-section tr{display: table-row!important;}.article-section th{display: table-cell!important;}.article-section td{display: table-cell!important;}.article-section table caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section th{font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
12G BNC-liitinopas: 75 ohmin koaksiaaliliittimet 4K- ja 8K SDI-videojärjestelmille
Teollisuuden uutisia
2026-09-04
12G BNC-liitinopas: 75 ohmin koaksiaaliliittimet 4K- ja 8K SDI-videojärjestelmille
12G BNC-liitin on 75 ohmin RF-koaksiaaliliitin, joka on suunniteltu kuljettamaan 12G-SDI-signaaleja jopa 12 Gbps:n nopeudella ja tukee 4K- ja 8K-videota yhdellä kaapelilla. Se ei ole vain "tavallinen BNC", jolla on eri osanumero; sen sähköinen suorituskyky, mekaaniset toleranssit ja suojausrakenne on optimoitu SMPTE ST 2082:n suurempia tiedonsiirtonopeuksia varten. 12 Gt:n BNC-liittimen ostaminen tarkistamatta taajuusaluetta, paluuhäviötä ja impedanssin yhdenmukaisuutta on yleinen syy ajoittaisiin videovirheisiin lähetys- ja Pro AV -järjestelmissä. Mikä on 12G BNC-liitin? Suora vastaus on tämä: 12 Gt:n BNC-liitin on 75 ohmin koaksiaaliliitin, joka on rakennettu SMPTE ST 2082:n määrittelemille 12G-SDI-digitaalisille videosignaaleille ja kuljettaa noin 11,88 Gbps hyötydataa. Sitä käytetään sovelluksissa, joissa suuren kaistanleveyden video kulkee koaksiaalisesti, mukaan lukien kameralähdöt, videoreitittimet, näytöt ja testilaitteet. Vaikka bajonettikytkentä näyttää kuin kaikki muutkin BNC-liittimet, 12G-luokiteltujen liittimien ohjattu 75 ohmin ominaisimpedanssi ylittää 4 GHz:n, tyypillisesti 12 GHz. Tämä vakaus pitää silmäkaavion auki, vähentää värinää ja estää impedanssin epäjatkuvuudesta aiheutuvia heijastuksia. 12G BNC vs Vakio BNC: Mikä todella on tärkeää Ratkaisevia eroja ovat impedanssin vakaus, kaistanleveys, paluuhäviö ja suojauksen tehokkuus – ei itse mekaaninen bajonettikytkentä. Tavallinen 50 ohmin BNC tai vanhempi 75 ohmin BNC voidaan yhdistää fyysisesti 12 Gt:n BNC-liittimeen, mutta sähköinen yhteensopimattomuus heikentää signaalin laatua. Tässä käytännön vertailu: Vertailutaulukko: vakio BNC vs 12G BNC-liittimet Parametri Standard BNC 12G BNC Impedanssi 50 tai 75 ohmia vain 75 ohmia Kaistanleveys DC - 4 GHz tyypillinen DC 12 GHz tai enemmän Palautustappio Usein määrittelemätön Tyypillisesti 15 dB tai parempi 12 GHz:llä Lisäyksen menetys Vähemmän kriittinen Matala ja vakaa koko videokaistalla Suojaus Riittävä matalille taajuuksille Tehostettu suojaus korkeataajuiseen eristykseen Tyypillinen käyttö Vanha video, instrumentointi 12G-SDI, 4K/8K-lähetys, Pro AV Tosimaailman vaikutus on suoraviivainen. Huono liitin 12G-SDI-linkissä voi aiheuttaa signaalin heijastuksia, jotka aiheuttavat näkyviä esineitä, kehyksen putoamista tai täydellisen lukituksen katoamisen. Pitkissä kaapelin ajoissa ero todellisen 12 Gt:n BNC:n ja yleisen BNC:n välillä tulee vieläkin ilmeisemmäksi. Tärkeimmät tiedot, jotka on tarkistettava ennen ostamista Kun valitset 12G BNC-liittimen, tarkista ensin neljä eritelmää: impedanssi, taajuusalue, paluuhäviö ja kosketusmateriaali. Nämä arvot määrittävät, toimiiko liitin 12G-SDI-polulla vai luoko se näkymättömän pullonkaulan. Impedanssi : Täytyy olla 75 ohmia. 50 ohmin liitin aiheuttaa impedanssin epäjatkuvuuden ja lisää heijastuksia. Taajuusalue : Etsi tasavirtaa vähintään 4,5 GHz:iin 12G-SDI:lle, ja 12 GHz:n mitoitettu malli tarjoaa eniten tilaa. Palautustappio : 15 dB tai parempi kiinnostavalla taajuudella on hyvä lähtökohta; 20 dB on erinomainen. VSWR : Alempi on parempi. VSWR 1,1 tai vähemmän 12 GHz:llä on tyypillinen korkealaatuisille osille. Kosketinpinnoitus : Kulta- tai hopeapinnoitus vähentää kosketusvastusta ja parantaa kestävyyttä. Rungon materiaali : Messinki nikkelillä tai ruostumaton teräs ankariin ympäristöihin. Sähköisten arvojen lisäksi varmista, että liittimen kaapeliläpivienti vastaa kaapelisi halkaisijaa. Jos holkki on liian löysä tai liian tiukka koaksiaalikaapelille, pääte on mekaanisesti heikko ja altis signaalivuodolle. BNC-liitintyypit 12G SDI:lle Valitse liittimen tyyli sen mukaan, missä se sijaitsee järjestelmässä: kaapeli, PCB tai paneeli. Jokaisella fyysisellä muodolla on erityisiä vaikutuksia 12G-SDI-asennuksen suorituskykyyn. Joustava kaapeli BNC-liittimet BNC-liittimet taipuisalle kaapelille, jossa on useita päätevaihtoehtoja Nämä liittimet on suunniteltu joustaville 75 ohmin yleislähetyskaapeleille, ja niissä on puristus-, puristus- tai juotospäätteet ja vedonpoisto, joka varmistaa luotettavan toiminnan usein liikkuvissa kaapelikokoonpanoissa. Näytä tuote → Taipuisat kaapelit BNC-liittimet ovat yleisin valinta kamerakaapeleihin, välijohtoihin ja studiokäyttöön. Ne on tarkoitettu päätettäviksi joustaviin 75 ohmin yleislähetyskaapeleihin, ja niiden on tarjottava pieni välityshäviö sekä hyvä jännityksenpoisto, koska näitä kaapeleita siirretään ja kytketään uudelleen usein. 12G-SDI-ympäristössä joustavan kaapeliliittimen on pidettävä keskijohdin ja suoja tiukasti kiinni. Löysä holkki voi aiheuttaa pienen impedanssiniskun, joka riittää heikentämään paluuhäviötä 12 GHz:llä. PCB-kiinnitys BNC-liittimet PCB-kiinnitys BNC-liittimet for High-Speed Signal Integrity Nämä liittimet on suunniteltu suoraan PCB-asennusta varten, ja ne säilyttävät impedanssin eheyden levyn siirtymän kautta, joten ne sopivat 12G-SDI-laitteille, joissa loisvaikutukset on minimoitava. Näytä tuote → PCB-asennettavia BNC-liittimiä käytetään videokytkimissä, monitoreissa, lähettimissä ja muissa laitteissa, joissa liitin on juotettava suoraan piirilevyyn. 12G-SDI:ssä liittimen nastan pituus ja maatason liitäntä tulee optimoida loiskapasitanssin ja -induktanssin minimoimiseksi. Nämä liittimet on valittu myös etupaneelin I/O-portteihin. Parhaat PCB-kiinnitysmallit sijoittavat maadoitusnastat lähelle keskinastaa, mikä vähentää silmukan pinta-alaa ja parantaa korkeataajuista suorituskykyä. Laipioon kiinnitettävät BNC-liittimet Laipioon kiinnitettävät BNC-liittimet for Panel Feedthrough Yksireikäinen mutterikiinnitys kompaktiin paneeliasennukseen, nämä liittimet tarjoavat impedanssin jatkuvuuden esteiden yli ja tukevat erilaisia takapäätteitä monipuolista järjestelmän integrointia varten. Näytä tuote → Laipioon kiinnitettävät BNC-liittimet on suunniteltu seinälevyille, laitteiden rungoille ja kytkentärasiaille. Ne mahdollistavat kaapelin kulkemisen paneelin läpi säilyttäen samalla kiinteän maadoituksen koteloon. Lähetystiloissa laipioliittimet ovat usein siirtymäkohta studiokaapeloinnin ja videoreitittimen välillä. Niiden laippa- ja mutterijärjestelyt on kiristettävä johdonmukaisesti; Pienetkin vaihtelut voivat vaikuttaa käyttöliittymään paneelin kanssa ja muuttaa paluuhäviötä. 12 Gt:n BNC-liittimien hankintaa koskevia huomioita Suurimmat hankintariskit ovat väärä impedanssi, riittämätön taajuusluokitus ja epäjohdonmukaiset mekaaniset toleranssit. Nämä ongelmat eivät näy ensimmäisessä tarkastuksessa; ne ilmestyvät ajan myötä tai signaalin eheystestivaiheessa. Pyydä tietolomakkeet : Toimittajan tulee julkaista taajuusalue, paluuhäviö, lisäyshäviö ja VSWR. Jos ei ole saatavilla, käsittele osaa vahvistamattomana. Tarkista holkkien mitat : Holkin on vastattava kaapelin vaipan halkaisijaa. Virheellinen holkki voi aiheuttaa suojavuodon ja vaikeuttaa päättämistä. Harkitse pinnoitteen paksuutta : Nikkeli sopii hyvin sisäkäyttöön; kulta tai hopea on parempi pitkäaikaiseen korroosionkestävyyteen. Pyydä erän yhdenmukaisuutta : Suurissa asennuksissa keskikoskettimen halkaisijan vaihtelu erien välillä aiheuttaa ongelmia työntövoiman ja sähköisen stabiilisuuden kanssa. Käytä asianmukaisia työkaluja : Keskitapin ja holkin puristustyökalu on pakollinen toistettavan suorituskyvyn varmistamiseksi. Toinen käytännön seikka on mukautuminen olemassa olevaan infrastruktuuriin. Jos nykyinen patch-paneelisi käyttää tavallisia BNC-liittimiä, fyysinen yhteensopivuus ei ole ongelma. sähköinen ristiriita on. Päivittäminen 12G-luokiteltuihin liittimiin tarkoittaa usein koko liitinketjun tarkistamista kaapelista paneeliin laiteporttiin. Tosimaailman sovellusskenaariot ja asennusvinkit Käytännössä 12G BNC-liittimet näkyvät kolmessa pääpaikassa: kameran lähdössä, patch-paneelissa ja laitteen I/O-portissa. Se, miten päätät jokaisen, vaikuttaa suoraan signaalipolkuun. Kameran ulostulo lähettimeen : Käytä joustavaa kaapeliliitintä, jossa on vahva vedonpoisto. Kaapeli kytketään uudelleen jatkuvasti, joten keskitapin ja holkin on kestettävä toistuva taipuminen. Studion patch-paneeli : Laipioliittimet ovat vakiona täällä. Ne tarvitsevat kiinteän laippamutterin vääntömomentin ja puhtaan maadoituksen metallipaneeliin. Videoreitittimen I/O : PCB-liittimet pitävät suorituskyvyn tiukasti. Kiinnitä huomiota levyn pintaan ja pidä keskitapin juotospää suositellun pituuden sisällä. Pitkät juoksut : Valitse yli 100 metrin juoksuille puolijäykät tai tehokkaat joustavat liittimet, jotka vähentävät liitäntähäviöitä ja parantavat paluuhäviöitä. Yleissääntönä on välttää in-line silmukointia, ellei se ole ehdottoman välttämätöntä. Jokainen ylimääräinen liitäntä lisää heijastusta ja häviötä. Jos jatkos on väistämätön, käytä samaa 12G-luokiteltua liitintä molemmilla puolilla ja testaa linkki signaaligeneraattorilla tai aaltomuotomonitorilla. Usein kysyttyjä kysymyksiä 12G BNC-liittimistä Ovatko 12G BNC-liittimet yhteensopivia tavallisten BNC-liittimien kanssa? Kyllä, ne käyttävät samaa bajonettikytkintä ja ovat fyysisesti yhteentoimivia. Jos kuitenkin yhdistät 12G-mittaisen liittimen heikkolaatuiseen 75 tai 50 ohmin BNC:hen, linkin yleistä suorituskykyä rajoittaa heikompi osa. Todellista 12G-SDI-polkua varten ketjun jokaisen liittimen tulee olla 75 ohmia ja mitoitettu tarvittavalle kaistanleveydelle. Voinko käyttää tavallista 75 ohmin BNC:tä 12G-SDI:lle? Vain jos liitin on erityisesti testattu 12G-SDI-taajuuksille. Monet vanhat 75 ohmin BNC:t on mitoitettu vain 1–2 GHz:iin ja ne aiheuttavat signaalin heijastuksia 12 Gt:n tiedonsiirtonopeuksilla. Tarkista datalehdestä taajuusalue ja tuottohäviö ennen kuin teet tämän oletuksen. Mitä eroa on 50 ohmin ja 75 ohmin BNC:n välillä? Keskikoskettimen halkaisija ja dielektrisen materiaalin mitat ovat erilaisia. 50 ohmin BNC:ssä on suurempi keskinasta suhteessa eristeeseen, kun taas 75 ohmin BNC:ssä on pienempi keskinasta. 50 ohmin liittimen käyttäminen 75 ohmin linjassa luo impedanssin epäsovituksen, joka voi aiheuttaa heijastuksia ja virheitä. Kuinka varmistan, että BNC-liitin on todella luokiteltu 12G-SDI:lle? Katso valmistajan julkaisemat tekniset tiedot: taajuusalue, paluuhäviö, VSWR ja impedanssi. Todellinen 12G BNC mainitsee ainakin yhteensopivuuden SMPTE ST 2082:n kanssa tai kaistanleveyden 12 GHz asti. "12G" tuotteen nimessä ei riitä; vahvista taulukot ja testitiedot. Mitä päätetyökaluja tarvitaan 12G BNC-liittimiin? Yleensä tarvitset puristustyökalun keskitappiin, erillisen puristustyökalun holkkiin sekä kaapelileikkurin ja -nauhan työkalun. Puolijäykille kaapeleille saatetaan tarvita erikoistyökalua kaapelin valmisteluun. Noudata myyjän suosittelemia nauhamittoja parhaan tuloksen saavuttamiseksi. Viimeinen takeaway 12G-SDI- ja 4K/8K-videoille 75 ohmin BNC-liitin ei ole hyödyke; se on signaalitien aktiivinen komponentti. Valitse liittimet, joilla on vahvistettu impedanssi, kaistanleveys ja paluuhäviö, valitse sovellukselle oikea asennustyyli ja päätä ne oikeilla työkaluilla. Jos olet vielä päättämässä eri RF-liitinperheiden välillä, lue meidän RF-koaksiaaliliittimien opas voi tarjota laajemman kuvan tyypeistä, teknisistä tiedoista ja valintakriteereistä. .article-section{max-width:100%;}.article-section table{display: table!important;}.article-section thead{display: table-header-group!important;}.article-section tbody{display: table-row-group!important;}.article-section tr{display: table-row!important;}.article-section th{display: table-cell!important;}.article-section td{display: table-cell!important;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section th{font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Koaksiaalikaapelin valintaopas: Kaapelin, liittimien ja RF-suorituskyvyn valitseminen
Teollisuuden uutisia
2026-08-21
Koaksiaalikaapelin valintaopas: Kaapelin, liittimien ja RF-suorituskyvyn valitseminen
Eräs RF-insinööri kertoi minulle kerran, että useimmat kenttähäiriöt eivät ole komponenttivikoja; ne ovat valinnan epäonnistumisia. Koaksiaalikaapelin valinta alkaa kolmella päätöksellä: ominaisimpedanssi, kaapelin koko ja liitinperhe. Ota nämä kolme oikein, ja muulla mallilla on ennustettava signaalipolku. Jos saat virheen, virheenkorjaat ajoittaisia ​​pohdintoja viikkoja. Koaksiaalikaapeli ja sen liitin ovat yksi kokoonpano, ei kaksi osaa. Oikein sovitettu pari pitää impedanssin jatkuvana piirilevyltä antenniin tai instrumenttiporttiin, kun taas vertaamaton yhdistelmä luo heijastuksia, kuumennusta ja katkonaisia ​​signaaleja. Tästä syystä tämä opas käsittelee kaapelia ja sen päätettä yhtenä valintaprosessina. Mitä koaksiaalikaapeli on ja miksi geometrialla on väliä Koaksiaalikaapeli on sylinterimäinen signaalinsiirto, joka koostuu neljästä samankeskisesta kerroksesta: sisäjohdin, dielektrinen välike, johtava suojus ja suojavaippa; sen ominaisimpedanssi määräytyy johtimen sisähalkaisijan suhteella suojan halkaisijaan. Muuta tätä suhdetta tai vaihda dielektristä, ja impedanssi muuttuu, vaikka ulkohalkaisija pysyisi samana. Sama geometria ohjaa myös vaimennusta ja tehonkäsittelyä. Suuremmissa kaapeleissa on yleensä pienempi häviö ja suurempi teho, mutta ne maksavat enemmän, painavat enemmän ja taipuvat vähemmän helposti. Tämä kompromissi on jokaisen käytännön valinnan lähtökohta. Valitse 50 ohmiaiaiaiaiaiaiaiaiaia RF:lle ja 75 ohmiaiaiaiaia videon jakelulle Käytä 50 ohmia aina, kun signaali on RF-, mikroaaltouuni- tai tietoliikenne, ja käytä 75 ohmia video-, lähetys- ja kaapelitelevisiolähetyksissä. 50 ohmin arvo on käytännöllinen kompromissi alhaisen vaimennuksen ja suuremman tehonkäsittelyn välillä, kun taas 75 ohm vähentää häviötä videotaajuuksilla ja siitä on tullut CATV-infrastruktuurin vakioimpedanssi. Impedanssijärjestelmien sekoittaminen on mahdollista hyvin lyhyillä pituuksilla, mutta yleensä se maksaa palautushäviön. 75 ohmin kaapeli, joka on asetettu 50 ohmin järjestelmään, luo pienen impedanssiniskun jokaisessa siirtymässä, mikä heikentää VSWR:ää ja lisää aaltoilua päästökaistaan. 50 ohmin ja 75 ohmin koaksiaalijärjestelmät: tyypilliset sovellukset ja ominaisuudet Impedanssi Markkinat Tyypilliset kaapelit Liitinperheet 50 ohm RF/mikroaaltouuni, matkapuhelin, Wi-Fi, GPS, testi RG-58, RG-174, RG-213, puolijäykkä SMA, N, TNC, BNC, 7-16 75 ohm CCTV, kaapeli-tv, lähetysvideo RG-59, RG-6, RG-11 F, BNC, RCA Kaapelin tärkeimmät parametrit: Häviö, teho, suojaus ja joustavuus Vertaa ensin neljää sähköistä parametria: vaimennus, tehonkäsittely, suojauksen tehokkuus ja impedanssin vakaus; lisää sitten mekaanista joustavuutta ja ympäristöluokitusta. Vaimennus kasvaa taajuuden myötä, joten 100 MHz:lle valittu kaapeli voi muuttua käyttökelvottomaksi 2,4 GHz:llä. Esimerkiksi RG-58:n 10 metrin juoksu 900 MHz:llä voi hävitä luokkaa 6-7 dB, kun taas samanpituinen RG-213 menettää noin 2-3 dB. Suurempi johdin ja dielektrisyys yksinkertaisesti haihduttavat vähemmän RF-energiaa. RG-174 on ohuempi ja häviöisempi kuin RG-58, mikä tekee siitä sopivan lyhyille letkuliitoksille pitkien syöttöputkien sijaan. Edustava RG-tyylinen kaapeli; tappiotrendi on suhteellinen, ei kiinteä arvo Kaapeli Impedanssi Halkaisija Joustavuus Tyypillinen käyttö Tappiotrendi RG-58 50 ohm Noin 5 mm Hyvä Mittausjohdot, lyhyet RF-hypyt Kohtalainen RG-174 50 ohm Noin 2,5 mm Erittäin hyvä Sisäinen moduulijohdotus, GPS-patit Korkeampi RG-213 50 ohm Noin 10 mm Jäykkä Tukiaseman syöttölaitteet, suurempi teho Alempi RG-6 75 ohm Noin 7 mm Hyvä CATV, satelliitti, pitkät videot Alempi RG-59 75 ohm Noin 6 mm Hyvä CCTV, lyhyet videolinkit Kohtalainen RG-11 75 ohm Noin 10 mm Jäykkä Pitkät CATV-pisarat Alempi Liittimen valinta: Yhdistä kaapelin reikä, taajuus ja ympäristö Liitin on RF-koaksiaalikokoonpanon vioittumisalttein osa, joten valitse se impedanssin, taajuusalueen, mekaanisen kytkimen ja tarkan kaapelin halkaisijan mukaan. tarkista sitten pinnoitus, vääntömomentti ja tiivistys ennen tuotantoa. Käytäimmat liitinperheet ovat saatavilla versioina joustaville ja puolijäykille kaapeleille, ja hyvä sarja on mitoitettu korkeammaksi kuin todellinen käyttötaajuus, koska se on harvoin täydellinen 50 tai 75 ohmin linja. Ennen kuin viimeistelet liitinperheen, tarkista koko spesifikaatiomatriisi meidän kanssamme RF-koaksiaaliliittimen valintaopas , joka kattaa tyypit, tekniset tiedot ja valintavinkit yksityiskohtaisemmin. Yleiset koaksiaaliliitinperheet ja niiden tyypilliset sovellukset Liitin Impedanssi Taajuus Tyypillinen kaapeli Use BNC 50/75 ohmia Jopa 4 GHz RG-58, RG-59 Testausinstrumentit, video TNC 50 ohm Jopa 11 GHz RG-58, RG-213 Tärinänkestävät ulkolinkit N 50 ohm Jopa 11 GHz RG-213, pienihäviöinen joustava, puolijäykkä Ulkoantennit, syöttölaitteet SMA 50 ohm Jopa 18 GHz RG-58, RG-174, puolijäykkä Moduuliportit, testilaitteet MCX / MMCX 50 ohm Jopa 6 GHz Mikrokoaksiaali Kompakti PCB-antennilinkit 7-16 DIN 50 ohm Jopa 7,5 GHz Suurihalkaisijaiset syöttölaitteet Tukiasemat, suuri teho Kun kaapelin juoksu syöttää ulkoantennia, N-tyypin RF-koaksiaaliliittimet tarjoavat säänkestävän rakenteen ja vakaan sähköisen suorituskyvyn matkapuhelin- ja Wi-Fi-kaistoilla. Pienille RF-moduuleille ja testiporteille, SMA RF koaksiaaliliittimet oletusliitäntä 18 GHz asti. Ja tukiasemalähettimille, 7-16 DIN RF-koaksiaaliliittimet pidä välityshäviö ja keskinäismodulaatio alhaisena suurilla tehotasoilla. Tukkumyynti 7/16(L29) RF-koaksiaaliliittimien valmistaja, tehdas Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. on Kiina 7/16(L29) RF-koaksiaaliliittimien valmistaja ja 7/16(L29) RF-koaksiaaliliittimien tekijä... Näytä tuote → SMA RF -koaksiaaliliittimien tukkumyynti, valmistaja, tehdas Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. on Kiinan SMA RF-koaksiaaliliittimien valmistaja ja SMA RF-koaksiaaliliittimien tehdas, tarjoamme... Näytä tuote → Tukkumyynti N RF -koaksiaaliliittimien valmistaja, tehdas Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. on Kiinan N RF-koaksiaaliliittimien valmistaja ja N RF-koaksiaaliliittimien tehdas, joka tarjoaa... Näytä tuote → Suojaus ja dielektrinen valinta vaikuttavat melunsietoon ja vakauteen Suojaus määrittää, kuinka paljon ulkoista kohinaa pääsee sisäjohtimeen ja kuinka paljon signaalia vuotaa ulos; käytä ruuhkaisissa ympäristöissä tai nopeissa datapoluissa kaksoissuojattuja tai folio plus -punos -rakenteita yhden punoksen sijaan. Kalvokerros estää korkeataajuisen melun, kun taas punottu kerros tarjoaa mekaanisen lujuuden ja matalaresistanssin maadoituksen. Dielektrisyys on yhtä tärkeä: kiinteä polyeteeni on taloudellista, mutta häviöllisempi mikroaaltotaajuuksilla, kun taas vaahto- tai PTFE-dielektriikka pienentää vaimennusta korkeammalla hinnalla. Vaahtoeriste on kevyempi ja joustavampi, mutta herkempi puristukselle ja kosteudelle, joten varaa se sisäkäyttöön ja valitse kiinteä dielektrisyys ulkokäyttöön tai korkean tärinän poluille. Sovelluspohjaisen valinnan yhteenveto Nopein tapa valita kaapeli on aloittaa asennusympäristöstä ja antaa RF-vaatimusten kaventaa kaapeli- ja liitinperhettä: pitkillä ulkoajoilla vaimennus ja sääsuojaus, moduulitason johdotus koko ja joustavuus ja testiasennuksissa toistettava impedanssi ja vakaa liittimen vääntömomentti. Tukiaseman syöttölaite Käytä 7-16 DIN- tai N-liittimiä pienihäviöisellä vaahto-dielektrisellä kaapelilla; tarkista keskinäismodulaation suorituskyky. Testaus ja mittaus Käytä SMA-liittimiä puolijäykällä kaapelilla ja tarkista VSWR:n vakaus toistuvan taipumisen ja vääntömomentin aikana. IoT ja kannettavat laitteet Käytä MMCX:ää tai MCX:ää mikrokoaksiaalilla säästääksesi levytilaa ja mahdollistaaksesi kevyen, joustavan antenninauhan. CCTV ja video Käytä RG-59:tä tai RG-6:ta BNC-liittimillä ja pidä järjestelmä 75 ohmissa näkyvien signaalivirheiden välttämiseksi. Ulkoantennin syöttö Käytä N-liittimiä, joissa on kaksoissuojattu joustava kaapeli ja säänkestävä liitos antennissa. Mikroaaltolevyn liitäntä Käytä SMP- tai 2,92 mm:n liittimiä puolijäykällä kaapelilla yli 10 GHz:n suorituskyvyn ohjaamiseen. Käytännön ostonäkökohtia tuotantoa varten Tarkasta volyymitilauksissa mekaaniset toleranssit, pinnoituksen laatu ja erien välinen impedanssin johdonmukaisuus sen sijaan, että luotat vain tietolehteen. prototyyppipenkissä toimiva liitin voi epäonnistua kentällä, jos kaapelin keskijohtimen halkaisija on liittimen puristusalueen reunalla. Pyydä toimittajaltasi liitosmittojen tarkistuksia, kaapelin kiinnitysvoimaa ja ympäristöasiakirjoja. Erillinen RF-liittimien valmistaja, jolla on laaja valikoima, voi myös vähentää toimittajien määrää, varsinkin kun yhteenliitännät muuttuvat monimutkaisiksi. Pieni, selkeästi tunnistettu joukko intertype RF-sovittimet kattaa epätavalliset siirtymät esilleoton ja testauksen aikana, joten sinun ei tarvitse kaapeloida uudelleen toimivaa asetusta yhtä mittausta varten. Koaksiaalikaapelin valinnan usein kysytyt kysymykset Voinko käyttää 75 ohmin kaapelia 50 ohmin järjestelmässä? Lyhyet väliaikaiset jumpperit toimivat, mutta yhteensopimattomuus lisää tuottohäviötä ja voi aiheuttaa aaltoilua tiukan kaistanleveyden järjestelmissä. Vältä tätä yhdistelmää tuotannossa tai missä tahansa linkissä, joka vaatii vakaan VSWR:n. Mitä eroa on RG-6:lla ja RG-59:llä? RG-6:ssa on suurempi johdin ja pienempi vaimennus, mikä tekee siitä paremman valinnan satelliitille, pitkille kaapeleille ja korkeataajuisille videoille; RG-59 on ohuempi, halvempi ja silti riittävä lyhyille CCTV-linkeille. Mikä liitin sopii parhaiten ulkokäyttöön? N-tyypin liittimet ovat tavallinen RF-ulkostandardi tiiviin rakenteensa ja vakaan suorituskykynsä vuoksi; TNC soveltuu myös silloin, kun tärinä on huolissaan. Varmista, että kyseisellä liittimellä on IP-luokiteltu tai säänkestävä versio. Kuinka yhdistän liittimen kaapeliani? Tarkista liittimen tietosivulta tuettu kaapelin halkaisija ja dielektrinen ulkohalkaisija, ei vain sarjan nimi, kuten SMA tai N. Kaapelilla ja liittimellä on oltava sama impedanssi ja liittimen tulee sopia kaapelin ulkovaipan kokoon. Vaikuttaako kaapelin pituus impedanssiin? Ei. Impedanssi on kaapelirakenteen yksikkökohtainen ominaisuus. Pituus vaikuttaa kokonaisvaimennus-, vaihe- ja tasavirtaresistanssiin, mutta se ei muuta nimellistä ominaisimpedanssia. Lopullisen valinnan tarkistuslista Ennen kuin hyväksyt näytteen tuotantoon, suorita seuraavat tarkastukset: Varmista, että järjestelmän impedanssi on 50 tai 75 ohmia ja kaapeli sopii. Tarkista vaimennus ja tehonkäsittely korkeimmalla käyttötaajuudella. Yhdistä liitinsarja kaapelin halkaisijaan ja taajuusalueeseen. Valitse suojaus meluympäristön mukaan ja tarkista vuotovaatimukset. Harkitse takin materiaalia, lämpötilaluokitusta ja taivutussädettä ulko- tai taipuisasennuksissa. Tarkista liittimen vääntömomentti, puristustyökalut ja erien välinen johdonmukaisuus todellisen kaapelin kanssa. Koaksiaalikaapeli on harvoin RF-järjestelmän kallein osa, mutta se on kuitenkin yksi yleisimmistä kenttätyön lähteistä. Impedanssin, kaapeliluokan ja liitinperheen huolellinen valinta ensimmäisellä kerralla säästää testiaikaa, kokoonpanon uudelleenkäsittelyä ja lopputestin epäonnistumisia. article{font-family:Georgia,'Times New Roman',serif;font-size:17px;line-height:1.85;color:#1f242b;padding:0 20px;margin:0 auto;}.article-section table{display:table!important;width:100%;border-collapse:collapse;margin-bottom:20px;font-size:15px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;background:#f4f6f8;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;}.card-grid{display:grid;grid-template-columns:repeat(auto-fit,minmax(240px,1fr));gap:16px;margin:20px 0;}.card{background:#f8fafc;border:1px solid #e2e8f0;border-radius:8px;padding:16px;}.article-section a{color:#0077cc;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Koaksiaaliterminaattorit: kuinka sovitetut kuormat suojaavat RF-portteja ja testauksen tarkkuutta
Teollisuuden uutisia
2026-10-19
Koaksiaaliterminaattorit: kuinka sovitetut kuormat suojaavat RF-portteja ja testauksen tarkkuutta
Koaksiaalipääte on sovitettu resistiivinen kuorma, lähes aina 50 ohmia, joka absorboi siirtojohdon päässä tulevan RF-energian ja muuntaa sen lämmöksi sen sijaan, että se heijastaisi sitä takaisin lähdettä kohti. Kun jakajan, kytkimen, kytkimen tai testitelineen porttia ei käytetä, oikea osa on päätelaite, ei pölysuojus eikä oikosulkutulppa. Alla olevissa osissa selitetään, kuinka nämä osat toimivat, mitkä tietolehtien numerot todella päättävät, säilyvätkö ne ja missä asennukset yleensä menevät pieleen. Mitä Coax Terminator oikeastaan tekee Määritelmä ensin: koaksiaalipäätteellä on sama ominaisimpedanssi kuin linjalla, johon se on sovitettu, joten linja käyttäytyy ikään kuin se jatkuisi ikuisesti tuon pisteen ohi. Terminaattorin määrittelee sen tuottama heijastus. Heijastuskerroin lasketaan (ZL miinus Z0) jaettuna (ZL plus Z0), missä ZL on kuormitusimpedanssi ja Z0 on linjaimpedanssi. Aseta 50 ohmin kuorma 50 ohmin linjalle ja osoittaja romahtaa nollaan, joten melkein mikään ei heijastu; pieni jäännös tulee vastuksen toleranssista, liittimen liitännästä ja kotelon sisällä olevasta siirtymästä. Fyysisesti osa on metallikuori, jossa on paksukalvo- tai sauvavastus, dielektrinen tuki ja sama liitäntä kuin kaapeli tai portti, jota se palvelee. Jotkut yksiköt ovat DC-kytkettyjä, toiset sisältävät estokondensaattorin, millä on merkitystä, kun linjassa on myös DC-bias vahvistimelle tai aktiiviselle antennille. SMA RF -koaksiaalipäätekuormat ja suojatulpat SMA-koaksiaaliset päätekuormat ja suojatulpat absorboivat RF-energiaa, estävät heijastuksen ja suojaavat käyttämättömiä liitäntöjä laboratorio-, televiestintä-, ilmailu- ja kenttäkäytöissä. Näytä tuote → Useimmat laboratoriopäätteet ovat 50 ohmia, mutta video-, lähetys- ja CATV-linjoille on olemassa 75 ohmin versioita. Terminaattori, päätekuorma, sovitettu kuorma ja valekuorma kuvaavat kaikki samaa toimintoa; nukkekuorma on yksinkertaisesti pääte, joka on mitoitettu suurempaa tehonhäviötä varten. Miksi avoin RF-portti kannattaa korjata RF-portin jättäminen auki heijastaa lähes kaiken tulevan tehon, ja tämä heijastunut aalto aiheuttaa aaltoilua, resonanssihuippuja ja mittausvirheitä. Avoin liitin on lähes täydellinen epäsuhta, jonka heijastuskerroin on lähellä plus yksi, joten energia yksinkertaisesti pomppii takaisin alaspäin. Joillakin taajuuksilla avoimen piirin päättämä linjaosuus muuttuu oikosululta, minkä vuoksi oireet ilmenevät tietyillä taajuuksilla eivätkä tasaisesti kaistalla. Vastaanotinketjussa tämä näkyy vahvistusvasteen aaltoiluna tai epävakaana kohinapohjana. Yhdistävässä verkossa se heikentää kanavien välistä eristystä. Lähettimen lähdössä heijastunut teho palaa viimeiseen vaiheeseen, ja vaikka nykyaikaiset vahvistimet usein kääntävät ulostulonsa suojellakseen itseään, mittausolosuhteet eivät ole enää sitä, mitä datalehdissä oletetaan. RF-portin käyttäytyminen erilaisissa pääteolosuhteissa. Portin kunto Heijastus Karkea VSWR Käytännön seuraus Liitin auki, ei mitään Lähes kokonaisuutta Usein huonompi kuin 10:1 Ripple, resonanssi, heijastunut teho vahvistimeen Muovinen tai yhteensopimaton pölysuojus RF:llä edelleen lähellä kokonaisuutta Käytännössä ennallaan Pitää vain pölyn ja kosteuden poissa; ei sähköistä vaikutusta Metallinen oikosulkutulppa Total, päinvastainen merkki Samansuuruinen auki Hyödyllinen kalibrointistandardina tai tasavirtareferenssinä, ei tehon imemiseen Sopiva 50 ohmin pääte Hyvin pieni Tyypillisesti 1,10:1 - 1,30:1 Imee energiaa ja pitää linjan linjassa Huomaa toinen rivi huolellisesti. Pölysuojus on suojaa, ei päätettä, ja nämä kaksi ovat usein sekaisin tungosta penkillä. Pääte, suojakansi, vaimennin, oikosulkutulppa Nämä neljä lisävarustetta näyttävät samanlaisilta osalaatikossa ja tekevät täysin erilaisia tehtäviä, joten ne kannattaa erottaa ennen tilaamista. Terminaattori: absorboi tehoa sovitetulla impedanssilla. Valitse se käyttämättömälle RF-laitteiston portille. Suojakorkki: peittää liitännän pitääkseen pölyn ja kosteuden poissa. Se voi olla muovattua muovia tai koneistettua metallia, mutta ilman vastusta se ei päätä mitään. Vaimennin: kaksiporttinen laite, joka vähentää signaalin tasoa tietyllä desibeleillä. Se on sovitettu molemmista päistä ja välittää heikennetyn signaalin eteenpäin sen sijaan, että se absorboisi sitä lämpönä. Oikosulkutulppa tai avoin kansi: tahallinen täydellinen epäsuhta, jota käytetään kalibrointistandardina tai DC-referenssipisteen määrittämiseen. Sitä ei saa koskaan käyttää RF-tehon imemiseen. Väärän valinta näkyy myöhemmin yleensä selittämättömänä aaltoiluna, kuumana liittimen rungona tai lähettimenä, joka laukeaa suojapiirinsä testin aikana. Tekniset tiedot, jotka ratkaisevat, toimiiko se Neljä numeroa ratkaisee tuloksen: impedanssi, nimellinen taajuusalue, VSWR ja teholuokitus, keskimääräinen ja huipputeho käsitellään erillisinä lukuina. Koaksiaalipäätteiden tärkeimmät tiedot ja jokaisen huomioimatta jättämisen seuraus. Parametri Tyypilliset arvot Mitä tapahtuu, jos se jätetään huomiotta Impedanssi 50 ohmin standardi; 75 ohmia videolle ja CATV:lle 75 ohmin osa 50 ohmisessa järjestelmässä antaa noin 1,5:1 VSWR:n ennen muita vaikutuksia Taajuusalue Jopa noin 4 GHz (BNC); 18 GHz (SMA); 40 GHz (2,92 mm) VSWR nousee jyrkästi nimellisalueen yläpuolelle VSWR tai palautushäviö 1,10:1 - 1,30:1 tyypillinen Lisätty heijastus heikentää epäsopivuutta, jota yritit poistaa Keskimääräinen teho 0,5 W - yli 100 W rungon koosta riippuen Vastus ylikuumenee, arvo poikkeaa tai virtapiiri katkeaa Huippu- tai pulssiteho Usein 10-100 kertaa keskimääräinen arvosana Pulssi- ja usean kantoaallon järjestelmät tuhoavat pienet kuormat, jotka mitataan pelkästään keskimääräisellä teholla Käyttöliittymä ja sukupuoli SMA, BNC, N, TNC, 7/16 DIN; mies tai nainen Osa ei liity yhteen tai yhtyy ja vahingoittaa portin keskikosketinta VSWR on helpompi arvioida, kun se muunnetaan heijastuneeksi tehoksi, mikä on todella tärkeää mittauksen luotettavuuden kannalta. Miten VSWR muuttuu tuottohäviöksi ja heijastuneen tehon osuuteen. VSWR Palautustappio Voima heijastuu 1.10:1 26,4 dB Noin 0,2 prosenttia 1.20:1 20,8 dB Noin 0,8 prosenttia 1,50:1 14,0 dB Noin 4 prosenttia 2.00:1 9,5 dB Noin 11 prosenttia Tehoarvot ilmoitetaan normaalisti 25 celsiusasteessa, ja niitä on vähennettävä lämpötilan noustessa. Kuorma, joka pysyy mukavana avoimella penkillä, voi olla paljon kuumempi pultattuina kotelon sisään, joten tarkista, onko kotelo suunniteltu jäähdytyselementti- vai paneeliasennukseen, jos se on yli muutaman watin. Yhteensopiva käyttöliittymä: SMA, BNC, N, TNC ja 7/16 DIN Yhdistä liitäntä ennen sähköisen suorituskyvyn vertailua, koska teknisesti ylivoimainen pääte, joka ei pariudu, on arvoton. SMA: mitoitettu noin 18 GHz:iin kierteitetyllä kytkentämutterilla, oletusarvoinen laboratorion päätelaite instrumenteille ja testilevyille. BNC: bajonettiliitäntä, jota voidaan käyttää noin 4 GHz:iin, edelleen yleinen video-, lähetys- ja vanhoissa instrumenteissa. N: käytettävissä 11 tai 18 GHz, suurempi ja mekaanisesti kestävä, valitaan usein ulkotiloihin ja suurempitehoisiin testiasennuksiin. TNC ja 7/16 DIN: kierre ja säänkestävä; 7/16 DIN käsittelee suurta tehoa matkapuhelin- ja lähetystaajuuksilla. 2,92 mm, 2,4 mm ja 1,85 mm: tarkkuusliitännät millimetriaaltotyöskentelyyn, mekaanisesti yhteensopivia keskenään rajoissa. RP-SMA ja RP-TNC: käänteisen napaisuuden liitännät, joita käytetään kuluttajien langattomissa laitteissa. Tavallinen SMA-pääte ei sovi niihin, ja sen pakottaminen vahingoittaa molempia osia. Jos päätettävä portti käyttää eri liitäntää kuin jo omistamasi terminaattori, yhdistä ne sovittimella sen sijaan, että pakottaisit yhteyden tai jättäisit portin auki. BNC-SMA RF -koaksiaalisovitin Sarjojen välinen BNC-SMA-sovitin yhdistää BNC-testauslaitteet SMA-komponentteihin neljällä sukupuolivaihtoehdolla laboratorio- ja kenttäkäyttöön. Näytä tuote → Missä koaksiaaliterminaattorit ansaitsevat panoksensa Terminaattoreita käytetään aina, kun RF-linja päättyy ilman, että mitään ajaa, ja sellaisen asennuskustannukset ovat lähes aina alhaisemmat kuin sen estävän mittausvirheen hinta. Tehonjakajien, suuntakytkimien, kiertovesipumppujen ja koaksiaalikytkimien käyttämättömät portit, joissa pääte pitää eristyksen ja porttien yhteensopivuuden vakaana. Lähettimen testi- ja polttopenkit, joissa suurempi tehokuorma syöttölinjan päässä antaa vahvistimelle vakaan 50 ohmin. Vastaanottimen ja vähäkohinaisen vahvistimen testaus, jossa varakanavat ja kytketyt valvontaportit päätetään, jotta vahvistus pysyy tasaisena ja kohinan pohja ennustettavissa. Kalibrointi- ja todentamisasetukset, joissa päätetyt standardit toimivat viitteinä. Jos olet edelleen päättämässä, mikä käyttöliittymä kuuluu penkkiin, RF-koaksiaaliliittimen opas kattaa tyypit, tekniset tiedot ja valintavinkit kattaa saman päätöksen liitinpuolen. Kaapelin ja antennin testaus, jossa ajon etäpää päätetään liitoskatkos- ja paluuhäviön tarkistuksen aikana. Asennus- ja käsittelyriskit Suurin osa päätevioista kentällä ovat mekaanisia tai termisiä pikemminkin kuin sähköisiä, ja ne ovat yleensä estettävissä kentällä. Vääntömomentti: SMA-kytkimet kiristetään tyypillisesti noin 0,8 - 1,1 newtonmetriin, noin 7 - 10 tuuman paunaan. Liiallinen kiristäminen vääristää eristettä ja siirtää impedanssia. Yhdistysjaksot: toistuvat liitännät kuluttavat pinnoitetta ja muuttavat kosketinvastusta, joten säilytä yksi erillinen päätelaite kalibrointitöitä varten. Hot swapping: älä koskaan irrota päätettä, kun RF-virta on päällä, koska valokaari aiheuttaa kuoppia keskikoskettimessa ja muuttaa pysyvästi VSWR:ää. Lämpö: useita watteja haihduttava kuorma käy kuumana. Varmista ilmavirtaus, asenna se paneeliin mahdollisuuksien mukaan ja vähennä suljetuissa tiloissa. DC-jatkuvuus: varmista, onko kuorma DC-kytketty vai DC-estetty, ennen kuin liität sen linjaan, joka kuljettaa myös bias-virtaa. Säilytys: asenna suojakorkki, kun osa ei ole käytössä, jotta pöly ja kosteus eivät pääse rajapinnasta. BNC-liittimen suojakorkit RF-liitäntöille Mukautetut BNC-liittimet ja -liittimet suojaavat käyttämättömät liittimet pölyltä, kosteudelta, mekaanisilta vaurioilta ja ESD:ltä varastoinnin, kuljetuksen ja huollon aikana. Näytä tuote → Käsittelykuri on tärkeämpää kuin tuotemerkkien mieltymys. Hyvin valmistettu kuorma, joka on kiristetty liikaa, vaihdettu kuumaksi ja säilytetty peittämättömänä, ajautuu pois vaatimuksista kauan ennen vaatimatonta, jota käsitellään asianmukaisesti. Usein kysytyt kysymykset Onko koaksiaalipääte sama kuin valekuorma? Sähköisesti kyllä. Molemmat imevät RF-tehoa yhteensopivalla impedanssilla. Nimet kuvastavat yleensä tehotasoa ja pakkausta, ja terminaattori kuvaa tavallisesti pientä 0,5–5 W:n kuormaa liittimessä ja tyhjäkuorma kuvaa suurempaa, jäähdytyselementtiä, jonka teho on kymmeniä tai satoja wattia. Voinko käyttää suojakorkkia päätteen sijasta? Ei. Suojakorkki peittää liitännän pitääkseen pölyn ja kosteuden poissa. Se ei sisällä sovitettua vastusta, joten portti pysyy tehokkaasti auki ja heijastaa tulevaa signaalia. Tarvitsenko 75 ohmin päätelaitteen videolaitteisiin? Kyllä, jos järjestelmän impedanssi on 75 ohmia. 50 ohmin kuorman sovittaminen 75 ohmin linjaan tuottaa noin 1,5:1 VSWR:n, mikä on näkyvä tasovirhe video- ja lähetysmittauksissa. Kuinka paljon tehoa SMA-pääte kestää? Pienet SMA-kuormat ovat yleensä 0,5 W - 2 W, suuremmat korimallit ulottuvat 5 W:iin ja yli. Tarkista aina ympäristön lämpötila, jossa luokitus on annettu, ja vähennä siitä. Ovatko kaikki 50 ohmin päätteet vaihdettavissa? Vain silloin, kun taajuusalue, VSWR ja teholuokitus sopivat myös sovellukseesi. Kaksi osaa, joissa on identtiset liittimet, voivat poiketa kymmenkertaisesti käytettävissä olevasta kaistanleveydestä. Käytännön tarkistuslista ennen tilaamista on lyhyt. Vahvista järjestelmän impedanssi, tarkista liitäntä ja sen napaisuus, tarkista, että nimellinen kaistanleveys kattaa suurimman toimintataajuuden, ja mittaa teho kotelon sisällä olevan ympäristön todellisen lämpötilan mukaan. Sulje jokainen käyttämätön RF-portti, joka näkee virtaa, ja muualla ketjussa tekemäsi mittaukset ovat tasaisempia, hiljaisempia ja helpompia puolustaa. .article-section{line-height:1.8;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:12px!important;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:12px;color:#0a2a4a;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section table{display:table!important;border-collapse:collapse;width:100%;margin-bottom:24px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff;box-shadow:0 0 5px rgba(31,41,55,.08)}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:148px}.product-card .pc-img{width:auto!important;min-width:0!important;max-width:min(36%,240px)!important;height:auto!important;min-height:0!important;max-height:148px!important;aspect-ratio:auto!important;object-fit:contain!important;flex:0 0 auto;display:block;align-self:center}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...